Austin Dillon a devenit al doilea pilot din tot atâtea curse care își consolidează poziția în playoff-ul viitoarei Cupe NASCAR, câștigând cursa de Cupă de duminică de pe Texas Motor Speedway.

A fost a treia victorie din carieră a lui Dillon în Cupă și a întrerupt o serie de 88 de curse fără victorie pentru el. Coechipierul de la Richard Childress Racing, Tyler Reddick, a terminat al doilea (și a fost, de asemenea, cel mai bine clasat debutant în Cupă).

Este pentru prima dată când piloții RCR au terminat 1-2 de când Clint Bowyer și Jeff Burton au reușit acest lucru în 2011 la Talladega.

Joey Logano a terminat al treilea duminică, urmat de Kyle Busch și Kevin Harvick.

Cu victoria, Dillon a sărit de pe poziția 17 în playoff pentru a se bloca în playoff. Johnson coboară pe locul 16, ultimul loc eligibil pentru playoff. Coechipierul lui Johnson de la Hendrick Motorsports, William Byron, care a terminat pe locul 37 duminică după ce a naufragiat, a ieșit din primele 16 poziții pentru playoff și a coborât pe locul 17, cu două puncte sub linia de departajare.

Click aici pentru rezultate

Dillon s-a alăturat învingătorului de săptămâna trecută de la Kentucky, Cole Custer, ca asigurându-și locurile nu doar în playoff, ci și câștigând în clasamentul general.