Strasburg (stânga) primind o uniformă Nationals de la Ryan Zimmerman, august 2009

DraftEdit

La 9 iunie 2009, Strasburg a fost recrutat cu numărul unu la general în draftul Ligii majore de baseball din 2009 de către Washington Nationals. La 17 august 2009, el a semnat un contract record de patru ani și 15,1 milioane de dolari cu Nationals, cu doar 77 de secunde înainte de termenul limită, spulberând un record de sumă în dolari deținut anterior de Mark Prior, care a semnat pentru 10,5 milioane de dolari în 2001. Strasburg este reprezentat de agentul Scott Boras.

Ligile minoreEdit

Strasburg și-a făcut debutul la profesioniști pe 16 octombrie 2009, fiind titular pentru Phoenix Desert Dogs în Arizona Fall League la Phoenix Municipal Stadium. El a fost selectat să joace în Rising Stars Showcase al ligii, dar nu a putut participa din cauza unei accidentări minore la gât. De asemenea, a primit distincția de aruncător al săptămânii pentru săptămâna 2 noiembrie 2009 și a fost liderul AFL cu patru victorii. Înainte de începerea sezonului 2010, Baseball America l-a numit pe Strasburg drept cel mai bun jucător de perspectivă de aruncare și al doilea cel mai bun jucător de perspectivă în general, după Jason Heyward.

Strasburg a fost repartizat la Harrisburg Senators din Liga de Est clasa AA pentru începutul sezonului 2010. A existat atât de multă anticipare și hype în jurul lui Strasburg încât au fost aproximativ 70 de membri ai presei acreditați prezenți la debutul său din 11 aprilie 2010, iar ESPN a transmis la nivel național părți din meci. El a câștigat la debutul său la Senators împotriva celor de la Altoona Curve, permițând patru lovituri și patru alergări (una câștigată), în timp ce a eliminat opt jucători în cinci reprize. În timpul primei sale titularizări pe teren propriu, la 16 aprilie, a cedat două lovituri și o cursă fără miză, cu trei eliminări în 2 1⁄3 reprize într-o înfrângere în fața celor de la New Britain Rock Cats, una în care reprizele sale au fost limitate din cauza unei întârzieri din cauza ploii. Harrisburg a stabilit un record de asistență la debutul pe teren propriu al lui Strasburg, cu 7.895 de fani. El și-a încheiat stagiul în clasa AA cu un ERA de 1,64 în timp ce a eliminat 27 de jucători și a dat șase pase în 22 de reprize.

Strasburg a aruncat pentru Syracuse Chiefs în 2010

La 4 mai 2010, el a fost promovat la Syracuse Chiefs din clasa AAA a Ligii Internaționale. În primul său meci cu Chiefs, el a aruncat șase reprize fără goluri, eliminând șase jucători și permițând o lovitură și o plimbare. Acel meci a atras 13.766 de fani – cea mai mare prezență din istoria de 135 de ani a baseball-ului din Syracuse. În cel de-al doilea meci al său, Strasburg a fost eliminat după ce a aruncat șase reprize fără lovituri. El și-a încheiat stagiul în liga secundară cu un record general de 7-2, un ERA de 1,30, 65 de eliminări și 13 pase decisive în 55 1⁄3 de reprize și un raport pase decisive plus lovituri pe repriză aruncată (WHIP) de 0,80.

Washington NationalsEdit

Această secțiune poate necesita curățare pentru a îndeplini standardele de calitate ale Wikipedia. Problema specifică este următoarea: O mulțime de subsecțiuni scurte, în special cele care au doar un paragraf scurt sau o singură propoziție. Vă rugăm să ajutați la îmbunătățirea acestei secțiuni dacă puteți. (Octombrie 2019) (Aflați cum și când să eliminați acest mesaj șablon)

DebutulEdit

Strasburg și-a făcut debutul în prima ligă pe 8 iunie 2010, împotriva celor de la Pittsburgh Pirates. Un editorialist de la Sports Illustrated l-a numit „cel mai mediatizat debut de aruncător pe care jocul l-a văzut vreodată”. Un articol din ESPN a dezvăluit că denumirea colocvială pentru celebrul debut al lui Strasburg este „Strasmas”. Strasburg a obținut victoria la debutul său, aruncând șapte reprize, permițând două runde câștigate, fără pase decisive și 14 eliminări, stabilind un nou record de eliminări al echipei, care fusese deținut anterior de John Patterson (13, de două ori). De asemenea, el a fost primul aruncător din istorie care a eliminat cel puțin unsprezece jucători fără să dea nici o pasă pe jos la debutul său la profesioniști, în timp ce a fost la doar un singur strikeout de recordul din toate timpurile pentru debutul unui aruncător – Karl Spooner (1954) și J. R. Richard (1971) au eliminat câte 15, dar fiecare a avut nevoie de nouă reprize pentru a face acest lucru și fiecare a dat trei pase pe jos. (Bob Feller, de asemenea, a eliminat 15 în prima sa partidă, deși nu a fost debutul său în liga mare). A eliminat cel puțin o dată fiecare jucător din linia de start a celor de la Pirates și a eliminat ultimii șapte jucători pe care i-a înfruntat – de asemenea, un record pentru Nationals. A aruncat 34 din cele 94 de aruncări ale sale cu 98 de mile pe oră (158 km/h) sau mai repede, inclusiv două care au atins 100 de mile pe oră (160 km/h).

Strasburg aruncând la debutul său în MLB

În a doua și a treia partidă din liga majoră a lui Strasburg, el a eliminat alți opt și respectiv zece jucători, stabilind un record al ligii majore pentru cele mai multe eliminări în primele trei partide ale unui aruncător, cu 32. Precedentul deținător al recordului fusese Richard, care a eliminat 29 în primele sale trei starturi în 1971.

Strasburg a fost, de asemenea, prezentat pe coperta revistei Sports Illustrated după cel de-al doilea start al său. Tricoul său #37 a fost cel mai bine vândut tricou din tot baseball-ul în luna iunie și a devenit cel mai bine vândut tricou al lui Nationals din toate timpurile în acel interval.

În sezonul 2010, Strasburg a jucat în 12 meciuri, toate ca titular, aruncând 68 de intrări, 92 de eliminări și obținând un ERA de 2,91. El a fost numit aruncător în echipa Topps Major League Rookie All-Star Team din 2010.

Leziuni și reabilitareEdit

Strasburg a fost plasat pe lista de invaliditate cu un umăr drept inflamat în iulie 2010. El a revenit la acțiune pe 10 august, dar în al treilea meci în care a revenit, pe 21 august, a fost eliminat cu o aparentă accidentare. Pe 27 august, Nationals a anunțat că Strasburg a avut o ruptură a ligamentului colateral cubital, necesitând o operație Tommy John și aproximativ 12 până la 18 luni de reabilitare.

Strasburg a făcut primul său meci de reabilitare pe 7 august 2011 pentru Hagerstown Suns. Strasburg a făcut șase reprize de reabilitare în timpul sezonului 2011 în ligile minore, aruncând un total de 20 1⁄3 intrări, cu 29 de eliminări, obținând un ERA de 3,49 și un record de 1-1. Apoi a avut cinci meciuri în sezonul 2011 al ligii majore, primul său meci fiind împotriva celor de la Los Angeles Dodgers, la 6 septembrie. În acel an a aruncat timp de 24 de reprize, a eliminat 24 de jucători, a compilat un ERA de 1,50 și un record de 1-1.

Sezonul 2012Edit

În aprilie 2012, Strasburg a acumulat cele mai bune 34 de eliminări din NL și al doilea cel mai bun ERA de 1,13. El a totalizat șase plimbări și nu a cedat niciun home run. În consecință, el a fost numit Aruncătorul lunii în NL. La 20 mai, Strasburg a făcut 2 din 2 ca marcator într-un meci împotriva celor de la Baltimore Orioles și a reușit primul său home run din carieră, o lovitură solitară în fața lui Wei-Yin Chen. În partida din 13 iunie împotriva celor de la Toronto Blue Jays, Strasburg a devenit primul aruncător al anului care a eliminat 100 de jucători. La 1 iulie, Strasburg a fost ales la primul său All-Star Game, alături de coechipierii Gio González, Ian Desmond și Bryce Harper.

Ca parte a reabilitării lui Strasburg după operația Tommy John și ca o măsură de precauție din cauza numărului mic de intrări în 2011, Nationals a decis să limiteze numărul de intrări pe care Strasburg le va arunca în sezonul 2012. Deși numărul nu a fost niciodată oficial, au început să circule zvonuri că limita lui Strasburg va fi între 160 și 180 de inninguri. S-a decis, de asemenea, că oprirea lui Strasburg va fi definitivă; el nu va mai lansa în playoff. Dr. Lewis Yocum, chirurgul care a operat cotul lui Strasburg, a fost de acord în 2011 că numărul total de innings al lui Strasburg în 2012 ar trebui să fie limitat, deși nu s-a consultat cu managerul general al Nationals, Mike Rizzo, sau cu Strasburg în timpul sezonului. Coechipierul Jordan Zimmermann a fost supus unui proces similar în anul precedent.

Profilul înalt al lui Strasburg și succesul echipei Nationals în sezonul 2012 au făcut ca limitarea numărului de innings să fie un subiect de conversație națională. Pe lângă scriitorii de baseball, o serie de alte personalități și-au făcut cunoscute opiniile cu privire la acest subiect, inclusiv prezentatorii de fotbal Troy Aikman și Terry Bradshaw, reporterul de baschet Stephen A. Smith și chiar politicieni proeminenți precum Rudy Giuliani și Mitch McConnell. Rizzo a apărat decizia de a-l opri pe Strasburg și a criticat zvonul din jurul acesteia: „Este o bună piesă de conversație, este un subiect bun de dezbatere. Dar cei mai mulți dintre oamenii care au cântărit pe această temă știu probabil 10 la sută din informațiile pe care le știm noi și pe care ne-am făcut o opinie.”

Nationals a anunțat că Strasburg va fi programat să joace pentru ultima dată pe 12 septembrie și că va fi înlocuit de John Lannan în rotația de start a lui Nationals. Cu toate acestea, după o ieșire dură pe 8 septembrie, Davey Johnson a anunțat că Strasburg este terminat pentru sezonul 2012. Strasburg și-a petrecut postsezonul pe lista celor incapabili fizic de a performa în timp ce Nationals a pierdut NLDS 2012 în fața celor de la St. Louis Cardinals în cinci meciuri. El a încheiat sezonul cu 15-6, cu un ERA de 3,16, WHIP de 1,15 și 197 de eliminări în 159 1⁄3 intrări aruncate. Strasburg a avut o medie de 0,277 puncte cu un home run, șapte RBI și trei pase decisive, câștigând un Silver Slugger Award.

Sezonul 2013Edit

Strasburg a aruncat în ziua deschiderii pentru Nationals la Nationals Park din Washington, D.C., pe 1 aprilie 2013. El a evoluat șapte reprize, nu a cedat nicio alergare și trei lovituri și a înregistrat trei eliminări. După primul jucător al meciului, Juan Pierre, a retras nouăsprezece jucători la rând. Strasburg a obținut decizia, o victorie, cu scorul final de 2-0.

Strasburg a servit un scurt stagiu pe lista de invaliditate cu o ușoară întindere laterală în iunie și a fost reactivat pe 16 iunie.

Strasburg a atins repere de longevitate în 2013. El a aruncat în repriza a 8-a pentru prima dată în cariera sa din liga mare pe 16 mai, într-o victorie împotriva echipei San Diego Padres din orașul său natal, și în meciurile ulterioare pe 26 mai și 24 iulie. La 11 august 2013, Strasburg a făcut primul său meci complet din carieră, reușind un 6-0 în fața celor de la Philadelphia Phillies, cu 10 eliminări și 4 lovituri.

A fost expulzat pentru prima dată în cariera sa în MLB la 17 august 2013 de către arbitrul Marvin Hudson pentru că l-a aruncat intenționat pe Andrelton Simmons de la Braves în a doua repriză a meciului Nationals-Braves. Înainte de expulzare, Hudson a avertizat ambele echipe după ce Strasburg l-a lovit pe Justin Upton cu o minge rapidă de la prima aruncare după un home run al Braves.

Strasburg a terminat anul cu un ERA de 3,00, WHIP de 1,05, opt victorii, nouă înfrângeri și 191 de eliminări în 183 de intrări aruncate.

Sezonul 2014Edit

Strasburg a condus liga la numărul de eliminări alături de Johnny Cueto și a terminat pe locul 9 în scrutinul pentru premiul Cy Young. El a înregistrat cele mai bune rezultate din carieră la titularizări (34), intrări lansate (215) și eliminări (242).

Sezonul 2015Edit

Îngrijorările l-au limitat pe Strasburg la 127 1⁄3 intrări, cea mai mică producție a sa din 2011 încoace. El a înregistrat un ERA de 3,46 și a câștigat 11 meciuri, bun pentru a treia cea mai mare parte din personalul de aruncare al lui Nationals.

Sezonul 2016Edit

Strasburg a semnat o prelungire pe 7 ani, 175 milioane de dolari pentru a rămâne cu Nationals. Odată cu prelungirea, Strasburg a devenit primul jucător al naționalei care a primit o clauză de opt-out în contractul său, care îi permite să aleagă agenția liberă după sezoanele 2019 sau 2020, dacă dorește. La 26 iunie 2016, el a fost înscris pe lista celor 15 zile de invaliditate din cauza unei întinderi în partea superioară a spatelui. El a revenit pe 3 iulie împotriva celor de la Cincinnati Reds, unde a dus un meci fără lovituri timp de 6,2 reprize până când a fost scos din joc după ce a aruncat 109 aruncări. Jocul fără minge a fost întrerupt în repriza a 8-a, dar Nationals a câștigat cu 12-1. Pe 8 iulie, Strasburg a devenit primul aruncător din 1912 încoace care a început cu 12-0. Seria sa de victorii consecutive a ajuns la 16, inclusiv 13 decizii în sezonul 2016, înainte de a fi întreruptă de Los Angeles Dodgers pe 21 iulie. Pe 22 august, Strasburg a fost plasat din nou pe lista de 15 zile de invaliditate din cauza unei dureri la cotul drept.

Sezonul 2017Edit

Într-un meci din 27 mai 2017 împotriva lui San Diego Padres, Strasburg a eliminat 15 jucători din carieră într-o victorie cu 3-0. Acesta a fost la egalitate cu al patrulea cel mai mare număr din istoria francizei Nationals.

Strasburg a stabilit un record al francizei pe 10 septembrie pentru numărul de reprize consecutive lansate fără a permite o alergare cu 34 de reprize, inclusiv o performanță de nouă reprize complete de joc fără goluri pe 30 august, în care a lovit un home run pentru a rupe egalitatea fără goluri împotriva lui Adam Conley, starterul lui Miami Marlins. În sezonul 2017 a avut 15-4 cu un ERA de 2,52, și a fost liderul ligilor majore în ceea ce privește cele mai puține home run-uri la nouă intrări (0,67).

Sezonul 2018Edit

În 2018 a avut 10-7 cu un ERA de 3,74 în 22 de meciuri, în care a eliminat 156 de jucători în 130 de intrări.

Sezonul 2019: World Series MVPEdit

Stephen Strasburg cu Dave Martinez și Mike Rizzo, întâlnindu-se cu președintele Donald Trump, la Casa Albă, după Campionatul World Series 2019

La 21 aprilie, Strasburg a aruncat opt reprize fără goluri împotriva celor de la Miami Marlins pentru a deveni liderul carierei în ceea ce privește numărul de reprize aruncate de un jucător de la Washington Nationals. Pe 3 iulie, el a aruncat o repriză imaculată (începutul reprizei a 4-a) împotriva lui Marlins Garrett Cooper, Neil Walker și Starlin Castro – a patra repriză imaculată din istoria Nationals. Pe 19 iulie, el a făcut 3 din 3 cu cinci reușite, inclusiv un homerun de trei alergări de 420 de metri împotriva celor de la Atlanta Braves.

În 2019, Strasburg a avut 18-6 cu un ERA de 3,32. El a terminat sezonul regulat în fruntea Ligii Naționale la victorii (18) și a terminat pe locul al doilea la eliminări (251), în spatele lui Jacob deGrom; ambele au fost cele mai mari performanțe ale carierei.

În meciul Wild Card Game împotriva celor de la Milwaukee Brewers, Strasburg a aruncat trei reprize fără goluri în locul lui Max Scherzer, obținând victoria, în timp ce Nationals a revenit și a învins Brewers cu 4-3. În Meciul 2 al Seriei de Divizie a Ligii Naționale din 2019, Strasburg a permis o alergare și a eliminat zece jucători, obținând victoria. Strasburg a aruncat în Meciul 5 decisiv din NLDS, mergând șase reprize și permițând trei alergări, într-o partidă fără decizie. Nationals a continuat să câștige cu scorul de 7-3. În Meciul 6 din World Series 2019, Strasburg a permis două alergări în prima repriză, dar a aruncat până în repriza a noua, obținând victoria. El a câștigat premiul World Series Most Valuable Player Award pentru cele două victorii în două apariții (prima fostă selecție nr. 1 care a câștigat acest premiu), inclusiv pentru că a aruncat 14 1⁄3 reprize în timp ce a eliminat 14 jucători și a permis doar un total de 12 lovituri. Strasburg a terminat playoff-ul cu scorul de 5-0, cu un ERA de 1,98, WHIP de 0,94 și 47 de eliminări, iar el și coechipierul său Juan Soto au fost numiți co-câștigători ai premiului Babe Ruth ca fiind cei mai buni jucători ai post-sezonului.

După ce a câștigat World Series, Strasburg a renunțat la cei patru ani rămași din contractul său și a devenit agent liber pentru prima dată în cariera sa. La 9 decembrie 2019, Strasburg a fost de acord cu un contract de șapte ani și 245 de milioane de dolari pentru a se întoarce la Nationals. În contract, Strasburg are o cerere specifică ca Nationals Park să rămână deschis în fiecare zi în afara sezonului, pentru ca el să poată continua să se antreneze. Valoarea medie anuală de 35 de milioane de dolari a contractului a fost la vremea respectivă cea mai mare sumă primită de un aruncător din istoria MLB.

Sezonul 2020Edit

Strasburg a început sezonul scurtat din 2020 pe lista accidentaților (IL); a debutat în 2020 pe 9 august 2020. La 14 august, Strasburg a părăsit al doilea meci pe care l-a început, după ce a înfruntat doar trei jucători. A doua zi, Strasburg a revenit pe IL cu o problemă nervoasă la mâna sa de aruncare.