AmateurEdit

În calitate de amator, Dungey nu a strălucit în clasele mini. Odată ajuns pe motocicletele full size a început să se îmbunătățească până la punctul de a câștiga curse. Dungey și-a încununat cariera de amator câștigând în 2005 Campionatul de amatori Loretta Lynn’s Amateur Championship și era de așteptat să repete și în anul următor.

2006Edit

Ryan Dungey a început anul în clasele de amatori 250cc. În ciuda faptului că a fost un pilot „B” și a generat în mare parte clasări pe locul 10, el a atras atenția managerului echipei Suzuki, Roger De Coster. Dungey s-a înscris la prima sa cursă profesionistă pe circuitul său de acasă, Spring Creek din Millville, Minnesota. Dungey, cu numărul 142 pe plăcuța sa, a terminat pe un impresionant loc 8 în Moto 1 și 8 în Moto 2 pentru un loc 7 la general la unul dintre cele mai noroioase naționale în aer liber înregistrate vreodată. Dungey avea să demonstreze că acest rezultat nu a fost o întâmplare, terminând cu rezultate de 13-13 pentru locul 15 în clasamentul general săptămâna următoare la Broome-Tioga, NY. Dungey a avut probleme în ultimele 4 runde, terminând doar de două ori peste locul 20 în ultimele 4 curse. A terminat cu 50 de puncte în total și pe locul 28 în clasamentul general 250 MX.

2007Edit

Primul său an complet în rândurile profesioniștilor a început în 250 East Supercross. Nimeni nu se aștepta la prea multe de la pilotul nr. 62 al uzinei Suzuki și nu ar fi fost prima dată când ar fi fost subestimat. Chiar de la poarta de start, Dungey a școlit terenul și a câștigat prima sa cursă de Supercross profesionist. El avea să se lupte în restul sezonului de Supercross, fie că a câștigat, fie că a căzut încercând. Și-a revenit în runda 5 cu a doua victorie din carieră. A terminat pe locul al treilea în runda a 6-a și a câștigat ultima rundă a seriei Supercross East pentru locul al cincilea la general. La finalul sezonului Dave Coombs East-West Shootout din Las Vegas, Ryan a câștigat cu 4,7 secunde în fața lui Jake Weimer, ocupantul locului doi. Ryan a fost numit începătorul anului 2007 la Supercross.

În primul său sezon complet de AMA Motocross, Dungey avea să se claseze pe locul 3-3 în runda 1 pentru primul său podium din cariera profesionistă. Arătându-și consecvența, Ryan avea să se claseze 4-4 în runda 2, 3-3 în runda 3 și 5-4 în runda 4 și să urce pe podium în total de 4 ori. În ciuda faptului că a părăsit seria din cauza unei accidentări, el a terminat al cincilea în acest sezon.

2008Edit

Dungey era așteptat să câștige titlul Supercross West 2008 în al doilea său sezon profesionist. De-a lungul primei jumătăți a construit un avans considerabil de puncte, dar până la jumătatea sezonului avantajul său s-a diminuat și a scăzut la un deficit de două puncte în spatele rivalului său, Jason Lawrence, care a câștigat campionatul.

2009Edit

În ultimul său an la clasa 250, a dominat Supercrossul 250 West în timp ce se lupta cu Christophe Pourcel de la Kawasaki pentru Campionatul AMA Motocross. Nu se aștepta ca americanul să fie competitiv la Motocrossul Națiunilor din 2009 din cauza faptului că piloții de primă mână James Stewart și Ryan Villopoto au fost absenți din cauza accidentărilor. Dungey, care nu a concurat niciodată pe o motocicletă de 450 cmc, a fost nominalizat căpitan de echipă și a intrat în clasa Premier MX1 (450). Într-un concurs care s-a rezumat la o bătălie între SUA, puternica echipă franceză și gazda italiană, Dungey a ocupat locul 1 în ultima manșă și a asigurat cea de-a 20-a victorie a SUA la MXoN.

2010Edit

Ryan Dungey a fost prezis să aibă un sezon modest de debutant în 450 Supercross. James Stewart era marele favorit care venea după al doilea său campionat. Dungey a început în forță conducând cea mai mare parte a cursei din primul sezon până când James a făcut o depășire cu 2 tururi înainte de final. Dungey a luptat din nou și aproape a reușit o depășire în ultimul tur. A revenit în forță cu două victorii consecutive în rundele 2 și 3. Dungey a continuat să câștige șase curse în acel sezon și a devenit primul pilot de la Jeremy McGrath încoace care a câștigat campionatul de Supercross ca începător.

Dungey a avut un start lent la Hangtown, prima cursă a sezonului de motocross în aer liber. La runda a 2-a și-a revenit și a câștigat ambele manșe. Dungey a câștigat 10 din ultimele 11 runde și a cucerit primul său campionat AMA Motocross 450. Pe parcursul a 29 de runde combinate de AMA Supercross și Motocross, a câștigat mai mult de jumătate din curse și a devenit singurul pilot care a cucerit atât titlul la Supercross, cât și la Motocross în anul său de debutant. Dungey a condus echipa americană la cea de-a 21-a victorie în MXoN 2010.

2011Edit

În 2011, mentorul lui Ryan, Roger De Coster, a părăsit echipa Suzuki, iar efectul asupra lui Ryan a fost evident. El a ocupat totuși un respectabil loc 3 în sezonul de Supercross, în spatele lui Ryan Villopoto și Chad Reed, dar se vorbea despre o schimbare de echipă.

Ryan a intrat în sezonul outdoor 2011 purtând numărul 1 de înmatriculare. La prima rundă s-a luptat atât cu Chad Reed, cât și cu Ryan Villopoto, ocupând locul 2 în clasamentul general, cu un rezultat de 1-2 la moto, față de 2-1 pentru Chads. Villopoto a fost al 3-lea la 3-3. La runda a 2-a a ocupat un puternic loc 2 în prima manșă, dar a suferit o defecțiune a motocicletei și un DNF în manșa a 2-a pentru un loc 8 la general. În runda a 10-a, Dungey a câștigat prima manșă, dar a ratat startul în manșa a doua din cauza unei alte defecțiuni la motocicleta sa 450 Suzuki, ajungând în cele din urmă pe pistă cu un minut în urma plutonului. El a luptat pentru a ajunge pe locul 7 până la finalul manșei, salvând un loc 3 pentru ziua respectivă. A terminat sezonul pe locul 2, la doar 12 puncte în spatele lui Villopoto. Dungey a condus echipa americană la a 22-a și a 3-a victorie consecutivă în MXoN 2011.

2012Edit

Dungey s-a alăturat lui De Coster la KTM și au construit literalmente o motocicletă de serie pe placul său pentru AMA Supercross 2012. Dungey a ocupat locul 1 în patru dintre probele de Supercross. A concurat în runda a 9-a cu o claviculă fisurată, dar a ratat rundele de la 10 la 14 după o intervenție chirurgicală și a terminat pe locul 3 pentru sezon.

Dungey a avut o prestație stelară în MX în aer liber. După ce s-a clasat pe locul 2 în fața lui James Stewart în rundele 1 și 2, a terminat sezonul cu victorii în 19 din ultimele 20 de manșe și 10 victorii la general, obținând al doilea său titlu în aer liber la clasa 450 cu două runde rămase din sezon. A fost primul titlu al KTM în SUA.

2013Edit

Deși nu a fost cel mai bun an al său, Dungey ar……………. în 23 din cele 29 de curse ale sezonului prefigurând porecla „Diesel” datorită constanței performanțelor sale. A terminat pe locul 3 în spatele lui Villopoto și Davi Millsaps la Supercross și pe locul 2 în spatele lui Villopoto la cursele în aer liber.

2014Edit

Continuând 2014 ca fiind cel mai constant pilot din clasă, Dungey a urcat pe podium de 21 din 29 de ori. Runda 16 a Supercrossului din 2014 avea să fie ultima dată când Dungey avea să termine în afara top 5 pentru tot restul carierei sale. El a terminat pe locul 2 în fața lui Ryan Villopoto la Supercross și pe locul 2, la 14 puncte în spatele lui Ken Roczen la Motocross.

2015Edit

Sezonul 2015 a fost un sezon de epocă pentru Dungey, demonstrându-și consistența diesel și adăugând o viteză incredibilă, reușind cursă după cursă fără cusur. Energia regăsită a lui Dungey pe pistă a produs rezultate stelare. Cincisprezece victorii totale și 21 de podiumuri consecutive, atât la AMA Supercross, cât și la Motocross, l-au readus pe numărul 1 pe KTM-ul său. După singurul loc 5 al anului în runda a 6-a din outdoor, Dungey ar fi derulat alte 21 de podiumuri consecutive, continuând în sezonul 2016.

2016Edit

Dungey ar fi stabilit un record în Supercrossul din 2016 cu 31 de podiumuri consecutive în sezoanele combinate 2015-2016. A câștigat campionatul de Supercross.

2017Edit

2017 a marcat cea mai dură bătălie pe care a dus-o vreodată împotriva super-rapidului Eli Tomac. Cu doar trei victorii în sezon față de cele nouă ale lui Tomac, Dungey a folosit din nou consecvența pentru a lua titlul. Dungey a câștigat campionatul la finalul sezonului cu 5 puncte, într-una dintre cele mai bune curse de Supercross din toate timpurile. Imediat după ce a luat titlul și-a anunțat retragerea.