Golden State Warriors (2005-2012)Edit

sezonul 2005-06Edit

Ellis a fost selecționat cu a 40-a alegere în NBA draft 2005 de către Golden State Warriors. El a jucat în 46 de meciuri ca debutant și a fost titularizat de trei ori, toate trei fiind în ultimele patru meciuri ale sezonului. El a avut o medie de 6,8 puncte, 2,1 recuperări și 1,6 pase decisive în 18,1 minute pe meci. În finalul sezonului celor de la Warriors, la 19 aprilie 2006, Ellis a marcat 27 de puncte, cea mai mare performanță a sezonului, Golden State pierzând cu 105-102 în fața celor de la Utah Jazz.

Sezonul 2006-07Edit

Ellis a avut o medie de 16,5 puncte, 4,1 pase decisive, 3,2 recuperări și 1,7 intercepții în 2006-07, ajutând Warriors să revină în playoff după o absență de 12 ani. Ellis și-a mărit punctajul cu 9,7 puncte față de sezonul său de debutant, cea mai mare creștere din NBA. Titular în 53 din cele 77 de meciuri în care a jucat, Ellis a ajuns de 68 de ori la o cifră dublă de puncte marcate, incluzând 24 de meciuri de 20 sau mai multe puncte. El a marcat de trei ori un record stagional de 31 de puncte, de două ori în noiembrie și o dată în martie. Pe 24 februarie, Ellis a înregistrat un record al carierei de 13 pase decisive împotriva celor de la Los Angeles Clippers. El a înregistrat de 20 de ori trei sau mai multe recuperări și a avut cel puțin cinci recuperări de trei ori, inclusiv un record al carierei de șase recuperări împotriva celor de la Seattle SuperSonics pe 17 martie 2007. Ulterior a fost numit cel mai bun jucător din NBA. În luna mai, el a ajutat Warriors să învingă Dallas Mavericks în șase meciuri în primul tur al playoff-ului, devenind primul cap de serie nr. 8 care a câștigat o serie de playoff în cel mai bun din șapte meciuri. Warriors a continuat să piardă în cinci meciuri în fața celor de la Utah Jazz în runda a doua.

Sezonul 2007-08Edit

Ellis cu Warriors în aprilie 2008

Ellis a avut o medie de 20 de puncte în carieră.2 puncte, 5.0 recuperări, 3.4 pase decisive și 1.53 recuperări în 37.9 minute în 81 de meciuri în sezonul 2007-2008. El s-a clasat pe locul 14 în NBA la procentajul de aruncări de pe teren (.531, al 3-lea între toți fundașii), al 15-lea la recuperări și al 25-lea la scoruri. A devenit doar al nouălea fundaș din istoria NBA care reușește să arunce 60% din teren timp de o lună întreagă, în februarie (.602). El a marcat un record al carierei de 39 de puncte pe 24 ianuarie împotriva celor de la New Jersey Nets și a marcat peste 30 de puncte în 12 ocazii în total.

Sezonul 2008-09Edit

La 24 iulie 2008, Ellis a semnat din nou cu Warriors pentru un contract de șase ani și 66 de milioane de dolari. Cu toate acestea, în august, el a fost pus pe tușă timp de peste trei luni după ce a suferit o entorsă de gradul 3 la glezna înaltă, o ruptură de ligament deltoidian și o ruptură de sindesmoză la glezna stângă care a necesitat o intervenție chirurgicală. Rănile s-au produs într-un accident de scuter motorizat, dar greșeala sa a fost agravată de faptul că le-a spus celor de la Warriors că s-a rănit jucând baseball în Mississippi, țara sa natală, spunând adevărul despre accident abia câteva zile mai târziu. Ca urmare, el a fost suspendat de Warriors pentru 30 de meciuri fără plată – numărul aproximativ de meciuri pe care oricum se aștepta să le rateze din cauza accidentării.

Ellis și-a făcut debutul sezonului pe 23 ianuarie 2009, marcând 20 de puncte într-o înfrângere cu 106-105 în fața lui Cleveland Cavaliers. Pe 11 martie, împotriva lui New Jersey Nets, Ellis a revenit în linia de start după ce a lipsit șapte meciuri pentru a se ocupa de o urgență de familie. Pe 1 aprilie, el a marcat 42 de puncte, maximul carierei, alături de nouă recuperări și nouă pase decisive, într-o victorie cu 143-141 în prelungiri în fața celor de la Sacramento Kings. După ce și-a blocat glezna stângă la sfârșitul prelungirii, Ellis a ratat ultimele șapte meciuri ale sezonului pentru a termina cu un total de 57 de meciuri ratate în 2008-09. În 25 de meciuri, el a avut o medie de 19,0 puncte, 4,3 recuperări, 3,7 pase decisive și 1,6 recuperări pe meci.

Sezonul 2009-10Edit

La 25 noiembrie 2009, Ellis a marcat 42 de puncte într-o înfrângere cu 118-104 în fața lui San Antonio Spurs. Pe 30 noiembrie, el a marcat 45 de puncte, maximul carierei, într-o victorie cu 126-107 în fața lui Indiana Pacers. La 3 februarie, a stabilit un nou record al carierei cu 46 de puncte într-o înfrângere de 110-101 în fața celor de la Dallas Mavericks. Între sfârșitul lunii februarie și începutul lunii martie, Ellis a ratat șase meciuri consecutive din cauza unei accidentări la spate. Apoi, între sfârșitul lui martie și începutul lui aprilie, a ratat șapte meciuri consecutive din cauza gripei. Ellis s-a consolidat ca unul dintre cei mai buni fundași din NBA și, în acest proces, a apărut ca un adevărat lider al echipei. Cele 25,5 puncte pe meci, cel mai bun rezultat al carierei sale, au fost pe locul al doilea în topul fundașilor din Conferința de Vest și al șaselea în NBA, iar el s-a clasat, de asemenea, printre liderii NBA la recuperări (locul 2, 2,23 spg) și la minute jucate (locul 1, 41,4 mpg).

Sezonul 2010-11Edit

Ellis cu Warriors în martie 2011

În meciul de deschidere a sezonului de la Warriors din 27 octombrie 2010, Ellis și-a egalat recordul carierei cu 46 de puncte într-o victorie cu 132-128 în fața lui Houston Rockets, stabilind al treilea cel mai bun total al unui jucător de la Warriors într-un meci de deschidere a sezonului. Doar Wilt Chamberlain, care a avut 48 de puncte în 1961 și 56 de puncte în 1962, a avut mai mult. Pe 19 noiembrie, el a marcat 40 de puncte într-o înfrângere cu 125-119 în fața lui New York Knicks. A fost al șaselea său meci de 40 de puncte din carieră. Monta Ellis a avut anii săi de glorie în această echipă. Pe 20 decembrie, a marcat 44 de puncte într-o înfrângere cu 121-112 în fața celor de la Rockets. Pe 27 decembrie, a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Vest pentru meciurile disputate de luni, 20 decembrie, până duminică, 26 decembrie. La 4 martie 2011, a marcat 28 din cele 41 de puncte ale sale în a doua repriză a meciului pierdut de Warriors cu 107-103 în fața celor de la Boston Celtics. În sezonul 2010-11, Ellis și Stephen Curry au devenit unul dintre cele mai letale duete din NBA. În acest sezon, el s-a clasat pe locul opt la scoruri (24,1 ppg), pe primul loc la minute (40,3 mpg) și pe locul trei la recuperări (2,10 spg). Mulți din întreaga ligă au considerat că Ellis a meritat să fie un All-Star.

Sezonul 2011-12Edit

La 4 ianuarie 2012, Ellis a marcat 38 de puncte într-o înfrângere cu 101-95 în fața lui San Antonio Spurs. Pe 7 februarie, el a marcat 48 de puncte, recordul carierei, într-o înfrângere cu 119-116 în fața lui Oklahoma City Thunder. Pe 12 martie, el a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Vest pentru meciurile disputate de luni, 5 martie, până duminică, 11 martie. A fost a doua sa distincție de jucător al săptămânii din carieră.

Milwaukee Bucks (2012-2013)Edit

Ellis cu Bucks în martie 2013

La 13 martie 2012, Ellis a fost transferat, împreună cu Kwame Brown și Ekpe Udoh, la Milwaukee Bucks în schimbul lui Andrew Bogut și Stephen Jackson. Debutul său pentru Bucks a avut loc pe 16 martie împotriva celor de la Warriors în Oakland, la Oracle Arena, unde a înregistrat 18 puncte, patru recuperări și patru pase decisive într-o victorie cu 120-98. Cea mai bună performanță a sa pentru Bucks în 2011-12 a venit pe 11 aprilie, când a înregistrat 35 de puncte, 10 pase decisive, șase recuperări și patru intercepții într-o înfrângere cu 111-107 în fața celor de la New York Knicks.

În sezonul 2012-13, Ellis a fost titular în toate cele 82 de meciuri pentru Bucks. Pe 22 decembrie, el a marcat 37 de puncte împotriva lui Cleveland Cavaliers. Pe 31 decembrie, el a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Est pentru meciurile disputate de luni, 24 decembrie, până duminică, 30 decembrie. La 4 martie, a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Est pentru meciurile disputate de luni, 25 februarie, până duminică, 3 martie. Pe 17 martie, a marcat 39 de puncte, cea mai mare performanță a sezonului, împotriva celor de la Orlando Magic. Pe 12 aprilie, Ellis a condus Milwaukee cu 27 de puncte și 17 pase decisive în meciul pierdut cu 109-104 în fața celor de la Atlanta Hawks. Pe 15 aprilie, el a marcat 38 de puncte împotriva celor de la Denver Nuggets. În prima sa apariție în playoff din 2007 cu Golden State, Bucks a fost măturat de Miami Heat în primul tur. Ellis a avut o medie de 19,2 puncte în 2012-13, dar a avut cel mai mic procentaj de aruncări de 3 puncte dintre jucătorii eligibili, de 28,7 la sută.

Dallas Mavericks (2013-2015)Edit

Ellis cu Mavericks în noiembrie 2013, fiind apărat de Chandler Parsons.

La 23 iulie 2013, Ellis a semnat un contract pe trei ani și 25 de milioane de dolari cu Dallas Mavericks. El s-a alăturat lui Mavericks cu întrebări legate de eficiența sa în atac. În sezonul 2013-14, Ellis a fost titular în toate cele 82 de meciuri ale lui Mavericks. La debutul său pentru Mavericks, la 30 octombrie 2013, Ellis a marcat 32 de puncte într-o victorie în deschiderea sezonului, 118-109, în fața celor de la Atlanta Hawks. El a avut 11 din 17 aruncări de pe teren și a oferit opt pase decisive. La 20 noiembrie, el a marcat 37 de puncte, maximul sezonului, într-o victorie cu 123-120 în fața celor de la Houston Rockets. La 12 aprilie 2014, și-a egalat recordul sezonului cu 37 de puncte într-o victorie cu 101-98 în fața lui Phoenix Suns. Ulterior a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Vest pentru ultima săptămână a sezonului. Mavericks, cap de serie numărul opt, a împins la șapte meciuri seria din primul tur al playoff-ului împotriva celor de la San Antonio Spurs, dar în cele din urmă a pierdut cu 4-3. În cele șapte meciuri, Ellis a avut o medie de 20,4 puncte pe meci.

La 2 decembrie 2014, Ellis a marcat 38 de puncte într-o victorie în dublă repriză de 132-129 în fața lui Chicago Bulls. La 20 decembrie, Ellis și-a egalat recordul sezonului cu 38 de puncte, dintre care 11 în ultimele patru minute, când Mavericks s-a mobilizat târziu pentru a-i învinge pe Spurs cu 99-93. Pe 24 martie 2015, el și-a egalat recordul sezonului cu 38 de puncte în victoria cu 101-94 în fața celor de la Spurs. În sezonul regulat, Ellis a avut o medie de 18,9 puncte, devenind primul jucător, în afară de Dirk Nowitzki, care a condus Mavericks la scoruri din 1999-2000. În seria de cinci meciuri din primul tur al playoff-ului pierdut de Mavericks în fața celor de la Rockets, Ellis a avut o medie de 26,0 puncte pe meci, inclusiv a marcat un record al carierei în playoff, 34 de puncte în meciul trei, pierdut cu 130-128, și 31 de puncte în meciul patru, câștigat cu 121-109.

La 24 iunie 2015, Ellis a decis să nu ridice opțiunea pentru ultimul an al contractului său cu Mavericks, devenind astfel agent liber. El a suferit o intervenție chirurgicală la genunchiul drept înainte de începerea agenției libere, procedura fiind descrisă ca fiind „minoră”.

Indiana Pacers (2015-2017)Edit

La 14 iulie 2015, Ellis a semnat un contract pe patru ani și 44 milioane de dolari cu Indiana Pacers. El a apărut în 81 de meciuri în 2015-16, toate ca titular, lipsind doar la finalul sezonului regulat înainte de playoff. La 10 ianuarie 2016, el a avut un record stagional de 13 pase decisive într-o înfrângere cu 107-103 în prelungiri în fața celor de la Houston Rockets. La 30 ianuarie, Ellis a marcat 32 de puncte și a avut nouă recuperări pentru a conduce Pacers la o victorie cu 109-105 în prelungiri în fața lui Denver Nuggets. El a terminat sezonul regulat cu o medie de 13,8 puncte la 43% din aruncări, inclusiv 31% de la linia de 3 puncte. Predispus la răsturnări de situație, el a avut o medie de 2,5 recuperări în sezonul regulat și 2,4 în playoff.

În meciul de debut de sezon al lui Pacers din 26 octombrie 2016, Ellis a înregistrat 19 puncte, șapte recuperări, șapte pase decisive și trei recuperări într-o victorie cu 130-121 în prelungiri în fața lui Dallas Mavericks. El nu a reușit să depășească această notă pentru restul sezonului, marcând 19 puncte de două ori în noiembrie și din nou în martie. La 10 decembrie, s-a accidentat la inghinali în prima repriză a victoriei repurtate de Pacers în fața celor de la Portland Trail Blazers. Ulterior, el a ratat următoarele opt meciuri din cauza unei întinderi la inghinalul drept. La revenirea după accidentare, și-a pierdut locul de titular în favoarea lui Glenn Robinson III. În 74 de meciuri, el a fost titular în 33 de partide și a avut o medie de 8,5 puncte, 2,8 recuperări, 3,2 pase decisive și 1,1 recuperări în 27,0 minute pe meci.

La 6 iulie 2017, Ellis a fost renunțat de Pacers. El va fi plătit de Pacers până în sezonul 2021-2022.