Irving (centru) la NBA Draft 2011 alături de alți recruți

Cleveland Cavaliers (2011-2017)

Sezonul 2011-12: Rookie of the Year

Irving a anunțat că va renunța la ultimele trei sezoane de eligibilitate și se va înscrie la draftul NBA 2011, unde a fost selectat cu prima opțiune generală de către Cleveland Cavaliers. Irving a fost numit la Rising Stars Challenge 2012, unde a jucat pentru echipa Chuck. Irving a marcat 34 de puncte în acest meci, reușind 8 din 8 aruncări de la trei puncte, și a primit distincția de MVP. El a câștigat, de asemenea, premiul NBA Rookie of the Year 2012 cu 117 din 120 de voturi posibile pentru primul loc. El a fost singura selecție unanimă în prima echipă a NBA All-Rookie First Team. În tot sezonul, Irving a avut o medie de 18,5 puncte, 5,4 pase decisive și a aruncat 46,9% de pe teren, inclusiv 39,9% la aruncările de trei puncte.

Sezonul 2012-13: Primul sezon All-Star

Irving în timpul încălzirii în 2012

La un antrenament al Cavaliers din Las Vegas, la 14 iulie 2012, Irving a suferit o fractură la mâna dreaptă după ce se pare că a lovit-o de un perete capitonat după ce a comis o recuperare. „Sunt un pic dezamăgit”, a spus el. „Trebuie să fiu mai responsabil în ceea ce privește sănătatea mea. A fost pur și simplu o nebunie. S-a întâmplat atât de repede”. A fost anunțat că Irving va avea nevoie de o intervenție chirurgicală la mână pe 18 iulie.

La începutul sezonului 2012-13 din NBA, Irving s-a accidentat la degetul arătător într-o înfrângere cu Dallas Mavericks. El a jucat în următorul meci al celor de la Cavaliers, dar accidentarea l-a forțat să rateze trei săptămâni de joc. În cel de-al doilea meci în care a revenit, în timp ce purta o mască de protecție neagră pentru a-și proteja un os fracturat pe care îl suferise în meciul cu Milwaukee, Irving a marcat cele 41 de puncte ale carierei sale de atunci împotriva celor de la New York Knicks. El a devenit cel mai tânăr jucător din istoria NBA care a marcat 40 de puncte în Madison Square Garden; a fost cu un an mai tânăr decât Michael Jordan, care a reușit acest lucru în 1985.

Antrenorii l-au selectat pe Irving pentru a juca în primul său meci All-Star. El a terminat cu 15 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. De asemenea, a participat din nou la Rising Stars Challenge, marcând 32 de puncte pentru echipa Shaq într-un efort pierdut. Irving a participat la Three-Point Contest și a înregistrat 23 de puncte în runda finală pentru a câștiga evenimentul.

A încheiat al doilea sezon cu medii de 22,5 puncte, 5,9 pase decisive, 3,7 recuperări și 1,5 intercepții pe meci

Sezonul 2013-14: MVP al All-Star Game

Irving cu Cleveland Cavaliers în octombrie 2013

Fanii l-au ales pe Irving pentru a fi titularul de bază pentru Conferința de Est în meciul All-Star din 2014 din NBA. El a fost cel mai bun jucător al meciului All-Star, înregistrând 31 de puncte și 14 pase decisive pentru ca Estul să învingă Vestul cu 163-155.

La 28 februarie 2014, Irving a înregistrat primul său triple-double din carieră cu 21 de puncte, 12 pase decisive și 10 recuperări într-o victorie cu 99-79 în fața celor de la Utah Jazz. Acesta a fost, de asemenea, primul triple-double al lui Cavaliers din 16 martie 2010. La 5 aprilie 2014, Irving a înregistrat un record al carierei de atunci, 44 de puncte într-o înfrângere cu 96-94 în prelungiri în fața celor de la Charlotte Bobcats.

Irving a avut o medie de 20,8 puncte, 6,1 pase decisive, 3,6 recuperări și 1,5 recuperări în acest sezon.

Sezonul 2014-15: Formarea Big Three și prima finală NBA

Irving aruncă o aruncare din săritură împotriva celor de la Dallas Mavericks în 2014

La 10 iulie 2014, Irving a semnat o prelungire a contractului pe cinci ani și 90 de milioane de dolari cu Cavaliers. Prelungirea contractului său a venit în urma revenirii lui LeBron James la Cleveland și a cererii de tranzacționare a lui Kevin Love de la Minnesota, trio-ul făcând echipă pentru a începe un nou „Big Three” în Cleveland. După un început ezitant de sezon, în care au căzut la un record de 5-7 după o înfrângere la 22 noiembrie în fața celor de la Toronto, Cavaliers au avut o serie de opt victorii consecutive în timpul cărora Irving a avut o medie de 19,3 puncte pe meci, inclusiv un meci de 37 de puncte împotriva celor de la New York Knicks la 4 decembrie. După înfrângerea care a pus capăt acestei serii, la 11 decembrie, în fața celor de la Oklahoma City, Cavaliers a mai câștigat doar cinci meciuri în decembrie, terminând anul 2014 cu 18-14. Toți noii Big Three au pierdut timp în decembrie, contribuind la inconstanța și jocul mediocru al echipei. Cavaliers și-au început programul din 2015 pe 2 ianuarie, când au întrerupt o serie de trei meciuri pierdute cu ajutorul lui Irving. Acesta a marcat 23 de puncte, iar cu cele 27 ale lui Love, Cavaliers au învins pe Charlotte Hornets, 91-87. Următorul meci al celor de la Cavaliers, împotriva celor de la Dallas, pe 4 ianuarie, a fost cel mai slab al sezonului pentru Irving, care a marcat doar șase puncte înainte de a pleca în sfertul al treilea cu o strângere în zona lombară; Cavaliers a pierdut, 109-90. Irving a ratat următorul meci, împotriva Philadelphiei, înainte de a reveni în acțiune pe 7 ianuarie, împotriva lui Houston, pentru a egala maximul carierei din prima repriză de atunci, 23 de puncte. El a terminat meciul cu 38 de puncte, pe atunci cea mai mare performanță a sezonului, dar nu a putut conduce Cavaliers la o victorie, care a pierdut cu 105-93, a șaptea înfrângere a echipei în nouă meciuri.

Irving împotriva lui Russell Westbrook în 2015

După ce o serie de șase înfrângeri consecutive între 4 și 13 ianuarie a coborât Cavaliers la 19-20, Irving și James i-au condus pe aceștia pe o serie de 12 victorii consecutive pentru a-i readuce în competiție. În timpul acestei serii, Irving a avut o medie de 24,5 puncte pe meci, inclusiv un record al carierei de atunci de 55 de puncte pe 28 ianuarie împotriva lui Portland. Cele 11 aruncări de trei puncte ale sale în acel meci au stabilit un record al francizei Cavaliers, în timp ce cele 55 de puncte au fost al doilea cel mai mare număr de puncte din istoria Cavaliers (după cele 56 ale lui James) și cele mai multe marcate într-un meci pe teren propriu, precum și cele mai multe puncte marcate în istoria Quicken Loans Arena. Cele 28 de puncte ale sale din prima repriză au stabilit, de asemenea, un nou record al carierei de puncte într-o repriză.

La 12 martie 2015, Irving a marcat 57 de puncte, inclusiv o aruncare de trei puncte care a bătut pe sirenă pentru a trimite Cavaliers în prelungiri, într-o victorie cu 128-125 în fața celor de la San Antonio Spurs. A fost cel mai mare număr de puncte pentru un jucător într-un meci din sezonul regulat împotriva campioanei în exercițiu din 14 ianuarie 1962, când Wilt Chamberlain a marcat 62 de puncte pentru Philadelphia Warriors într-o înfrângere în fața celor de la Celtics. Efortul a depășit, de asemenea, recordul francizei Cavaliers de 56 de puncte într-un singur meci, stabilit de LeBron James împotriva celor de la Toronto Raptors pe 3 martie 2005.

Irving i-a ajutat pe Cavaliers să câștige 34 din ultimele 43 de meciuri pentru a termina sezonul regulat ca fiind cap de serie nr. 2 în Conferința de Est cu un record general de 53-29. În primul său meci din carieră din playoff, la 19 aprilie, Irving a marcat 30 de puncte într-o victorie cu 113-100 în fața celor de la Boston Celtics în primul meci din primul tur al playoff-ului. El a continuat să ajute echipa Cavaliers să ajungă în finala NBA pentru a doua oară în istoria francizei, deși a ratat două meciuri în finala Conferinței de Est împotriva celor de la Atlanta Hawks din cauza unei accidentări la genunchi. După ce a părăsit Meciul 1 al finalei NBA împotriva celor de la Golden State Warriors în prelungiri cu o accidentare la genunchi, Irving a fost exclus pentru restul seriei a doua zi din cauza unei fracturi la rotula stângă, care a necesitat o intervenție chirurgicală și care l-a ținut pe tușă între trei și patru luni. Echipa a pierdut seria în fața celor de la Warriors în șase meciuri.

Sezonul 2015-16: Campionatul NBA

La 27 august 2015, Irving a fost declarat că este puțin probabil să fie pregătit pentru seara de deschidere a sezonului 2015-16 din cauza fracturii de rotulă stângă pe care a suferit-o în primul meci al finalei NBA 2015. El și-a făcut debutul sezonului la 20 decembrie, marcând 12 puncte în 17 minute ca titular în meciul cu Philadelphia 76ers. Pe 6 ianuarie, a marcat 32 de puncte, maximul sezonului, într-o victorie cu 121-115 în fața celor de la Washington Wizards. Pe 8 februarie, și-a egalat recordul sezonului cu 32 de puncte și a egalat recordul carierei cu 12 pase decisive într-o victorie cu 120-100 în fața celor de la Sacramento Kings. Două zile mai târziu, el și-a depășit recordul sezonului cu 35 de puncte într-o victorie cu 120-111 în fața celor de la Los Angeles Lakers.

Irving în timpul încălzirii înainte de Meciul 4 al finalei NBA 2016 din Cleveland

Cavaliers a terminat sezonul regulat ca prima favorită în Conferința de Est cu un record de 57-25. În prima rundă a playoff-ului, Cavaliers s-a confruntat cu Detroit Pistons, a opta favorită, iar în meciul 1 câștigat pe 17 aprilie, Irving a marcat 31 de puncte, cea mai mare performanță a carierei în playoff. El a egalat acest record cu un alt meci de 31 de puncte în Meciul 4 al seriei, ajutându-i pe Cavaliers să îi învingă pe cei de la Pistons. Cavaliers au trecut cu brio de playoff-ul Conferinței de Est, cu un record de 12-2, pentru a ajunge în finala NBA 2016, unde s-au confruntat cu Golden State pentru al doilea an consecutiv. Irving a avut probleme cu aruncările în meciul său de debut în finală, având 7 din 22 aruncări de pe teren pentru 26 de puncte, Cavaliers fiind învinși cu 104-89 în primul meci. Confruntându-se cu un deficit de 3-1 în urma unei înfrângeri în Meciul 4, Irving și LeBron James au preluat controlul în Meciul 5, marcând fiecare câte 41 de puncte pentru a conduce Cavaliers la o victorie cu 112-97, forțând un Meci 6. Irving și James au devenit primii coechipieri care au marcat fiecare câte 40 de puncte într-un meci din finala NBA. În Meciul 7, Irving a marcat un coș de trei puncte cu 53 de secunde înainte de finalul partidei, care i-a propulsat pe Cavaliers la un avans de 92-89 și la o eventuală victorie cu 93-89. Cavaliers a câștigat seria cu 4-3 și a devenit prima echipă care a revenit de la un deficit de 3-1 în finală, punând capăt unei secete de 52 de ani de campionat în sporturile majore în Cleveland.

Sezonul 2016-17: Ultimul sezon cu Cavaliers

La 25 octombrie 2016, după ce a primit primul său inel de campion înainte de deschiderea sezonului, Irving a marcat 29 de puncte într-un meci câștigat cu 117-88 în fața lui New York Knicks. Trei zile mai târziu, el a marcat 26 de puncte și a marcat o aruncare de trei puncte cu 44,3 secunde înainte de final pentru a duce Cavaliers la o victorie cu 94-91 în fața celor de la Toronto Raptors. La 27 noiembrie, el a marcat 19 din cele 39 de puncte ale sale de atunci, maximul sezonului, în sfertul patru al victoriei lui Cavaliers cu 112-108 în fața lui Philadelphia 76ers. La 5 decembrie, a avut al zecelea meci consecutiv cu cel puțin 20 de puncte, cel mai bun din carieră, terminând cu 24 de puncte în victoria cu 116-112 în fața celor de la Toronto Raptors. La 21 decembrie, a avut 31 de puncte și un record al carierei de 13 pase decisive într-o victorie cu 113-102 în fața celor de la Milwaukee Bucks. La 23 ianuarie 2017, a marcat 35 din cele 49 de puncte ale sale, maximul sezonului, în a doua repriză a meciului pierdut de Cavaliers cu 124-122 în fața celor de la New Orleans Pelicans – a cincea înfrângere în șapte meciuri. La 1 februarie, a stabilit un nou record al carierei cu 14 pase decisive în victoria cu 125-97 în fața celor de la Minnesota Timberwolves. La 3 martie, a avut o reușită de 43 de puncte într-o victorie cu 135-130 în fața celor de la Atlanta Hawks. În acest meci, Cavaliers a stabilit recordul NBA pentru sezonul regulat cu 25 de aruncări de trei puncte. La 19 martie, a avut o reușită de 46 de puncte într-o victorie cu 125-120 în fața celor de la Los Angeles Lakers. Pe 9 aprilie, el a avut o reușită de 45 de puncte într-o înfrângere cu 126-125 în prelungiri în fața celor de la Atlanta.

În meciul 4 al finalei Conferinței de Est împotriva celor de la Boston Celtics, Irving a marcat 42 de puncte, recordul carierei în playoff, pentru a-i conduce pe Cavaliers la o victorie cu 112-99, luând un avantaj de 3-1 în serie. Cu 24 de puncte în Meciul 5 al seriei, el a ajutat Cavaliers să învingă pe Celtics cu 135-102 și să obțină al treilea titlu consecutiv în Conferința de Est și o nouă participare în finala NBA. După ce a fost condus cu 3-0 în finala NBA din 2017, Irving a marcat 40 de puncte în Meciul 4 pentru a ajuta Cleveland să prelungească seria și să evite o eliminare cu o victorie cu 137-116 în fața celor de la Golden State Warriors. Cavaliers a continuat să piardă în fața celor de la Warriors în Meciul 5, pierzând astfel seria cu 4-1.

Boston Celtics (2017-2019)

Sezonul 2017-18

În iulie 2017, Irving a cerut celor de la Cavaliers să îl tranzacționeze, dorind, se pare, să fie mai mult punctul central al propriei sale echipe în loc să continue să joace alături de LeBron James. În luna următoare, la 22 august, a fost cedat la Boston Celtics în schimbul lui Isaiah Thomas, Jae Crowder, Ante Žižić și a drepturilor la alegerea din prima rundă a draftului din 2018 a celor de la Brooklyn Nets. Opt zile mai târziu, Celtics au fost de acord să le trimită celor de la Cavaliers o alegere din turul al doilea din 2020 prin intermediul celor de la Miami Heat pentru a finaliza tranzacția, drept compensație pentru vizita medicală nereușită a lui Thomas.

Irving în debutul său pentru Celtics împotriva fostei sale echipe, Cavaliers

În debutul său pentru Celtics în meciul de deschidere a sezonului împotriva celor de la Cavaliers, la 17 octombrie 2017, Irving a avut 22 de puncte și 10 pase decisive într-o înfrângere de 102-99. El a avut șansa de a egala cu un coș de 3 puncte la finalul meciului, dar a ratat. La 30 octombrie 2017, a marcat 24 de puncte pentru al treilea meci consecutiv, ajutându-i pe Celtics să învingă pe San Antonio Spurs cu 108-94. A fost prima victorie a celor de la Celtics în fața celor de la Spurs din 2011. Cele 128 de puncte ale lui Irving în primele șase meciuri ca Celtic au fost cele mai multe de când Kevin Garnett și Ray Allen au avut fiecare câte 131 în 2007. La 6 noiembrie 2017, el a marcat 35 de puncte într-o victorie cu 110-107 în fața celor de la Atlanta Hawks, înregistrând primul său meci de 30 de puncte ca Celtic și marcând în același timp mai multe puncte (245) decât orice alt jucător în primele sale 11 meciuri cu Boston. Cu victoria în fața celor de la Atlanta, Celtics au ajuns la 9-2 cu nouă victorii consecutive, stabilind cea mai lungă serie de victorii din ultimii șapte ani. La 20 noiembrie 2017, a marcat 10 din cele 47 de puncte ale sale, recordul sezonului, în prelungiri, când Celtics au revenit de la un deficit de două cifre pentru a învinge pe Dallas Mavericks cu 110-102, extinzând seria de victorii la 16 meciuri. Seria s-a încheiat la 16 meciuri cu o înfrângere în fața celor de la Miami Heat două zile mai târziu. La 21 ianuarie 2018, a marcat 40 de puncte într-o înfrângere cu 103-95 în fața celor de la Orlando Magic. Celtics au acumulat un record de 34-10 până la jumătatea lunii ianuarie, dar înfrângerea cu Orlando a fost a treia înfrângere consecutivă, cea mai slabă din acest sezon. La 27 ianuarie 2018, a marcat 37 de puncte cu 13 din 18 aruncări, cu cinci aruncări de 3 puncte, într-o înfrângere cu 109-105 în fața lui Golden State Warriors. La 28 februarie 2018, Irving i-a ajutat pe Celtics să ajungă la 4-0 după pauza All-Star cu o victorie de 134-106 în fața celor de la Charlotte Hornets. Irving a condus Boston cu 34 de puncte, reușind 13 din 18 aruncări în total și având 4 din 6 aruncări de la trei puncte în primele trei sferturi. La 24 martie 2018, el a fost declarat indisponibil pentru o perioadă de trei până la șase săptămâni după ce a fost supus unei proceduri minim-invazive pentru a îndepărta un fir de tensiune de la genunchiul stâng. La mai puțin de două săptămâni mai târziu, el a fost exclus pentru întregul postsezon, cu un timp de recuperare de patru până la cinci luni, după ce a fost programată o altă procedură pentru a îndepărta două șuruburi din rotula sa, care au fost inserate în 2015 pentru a repara o fractură pe care a suferit-o în timpul finalei NBA din acel an.

Irving păzindu-l pe fostul coechipier LeBron James în octombrie 2017.

Sezonul 2018-19

În debutul sezonului lui Celtics, la 16 octombrie, Irving a jucat în primul său meci din martie și a avut șapte puncte și șapte pase decisive într-o victorie cu 105-87 în fața lui Philadelphia 76ers. El a ratat primele nouă încercări de pe teren și nu a marcat până când în cele din urmă a conectat o pereche de aruncări libere la începutul sfertului al treilea. La 30 octombrie, după ce a avut o medie de 14 puncte în primele șase meciuri, Irving a marcat 31 de puncte într-o victorie cu 108-105 în fața celor de la Detroit Pistons. Pe 8 noiembrie, el a marcat 18 din cele 39 de puncte ale sale de atunci, maximul sezonului, în sfertul patru și în prelungirile victoriei lui Celtics cu 116-109 în fața lui Phoenix Suns. La 16 noiembrie, a înregistrat un record stagional de 43 de puncte și 11 pase decisive în victoria cu 123-116 în prelungiri în fața celor de la Toronto Raptors. Acesta a fost primul său meci în care a marcat cel puțin 40 de puncte cu 10 sau mai multe pase decisive și a devenit primul jucător de la Celtics care a făcut acest lucru de la Antoine Walker în 2001. La 12 decembrie, a marcat 38 de puncte într-o victorie cu 130-125 în prelungiri în fața celor de la Washington Wizards. Pe 25 decembrie, a înregistrat 40 de puncte și 10 recuperări într-o victorie cu 121-114 în prelungiri în fața celor de la 76ers. La 29 decembrie, a marcat 22 din cele 26 de puncte ale sale în a doua repriză a victoriei lui Celtics cu 112-103 în fața lui Memphis Grizzlies. Cele 13 pase decisive au egalat recordul său stagional și au fost cu una mai puțin decât maximul carierei sale. La 16 ianuarie, a înregistrat 27 de puncte și 18 pase decisive în victoria cu 117-108 în fața celor de la Raptors. Pe 21 ianuarie, a avut un record al carierei cu opt recuperări într-o victorie cu 107-99 împotriva lui Miami Heat. Pe 26 ianuarie, a înregistrat 32 de puncte și 10 pase decisive într-o înfrângere cu 115-111 în fața lui Golden State Warriors. A fost al 11-lea său double-double cu puncte și pase decisive, devenind primul Celtic cu 11 astfel de double-double de la Larry Bird în 1986-87. A fost, de asemenea, al șaselea meci consecutiv al lui Irving cu cel puțin 25 de puncte, egalând cea mai lungă serie de acest gen din cariera sa. La 14 martie, el a înregistrat al doilea triple-double din carieră, cu 31 de puncte, 12 pase decisive și 10 recuperări într-o victorie cu 126-120 în fața celor de la Sacramento Kings, devenind primul jucător de la Celtics care a înregistrat peste 30 de puncte și un triple-double în același meci de la Rajon Rondo, în februarie 2012. Două zile mai târziu, el a avut 30 de puncte, 11 recuperări și nouă pase decisive într-o victorie cu 129-120 în fața celor de la Atlanta Hawks. În primul său meci din playoff ca Celtic, Irving a devenit doar al treilea jucător din istoria francizei (alăturându-se lui Isaiah Thomas în 2015 și Jo Jo White în 1972) care a avut 20 de puncte, cinci pase decisive și cinci recuperări în plus la debutul său în postsezon cu echipa, ajutând Boston să învingă Indiana Pacers cu 84-74 în primul meci al seriei din primul tur. În meciul 2 al seriei, Irving a marcat 37 de puncte în victoria cu 99-91. În Meciul 1 din runda a doua, Irving a avut 26 de puncte și un maxim al carierei în playoff, cu 11 pase decisive, într-o victorie cu 112-90 în fața celor de la Milwaukee Bucks.

Brooklyn Nets (2019-prezent)

La 7 iulie 2019, Irving a semnat cu Brooklyn Nets în cadrul agenției libere.

La 23 octombrie 2019, Irving a debutat pentru Nets cu 50 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive într-o înfrângere cu 127-126 în prelungiri în fața celor de la Minnesota Timberwolves, devenind primul jucător din istoria NBA care înscrie 50 de puncte sau mai mult la debutul unei echipe. Irving a devenit al șaptelea jucător din istoria francizei care înscrie 50 de puncte sau mai mult într-un singur meci și se alătură lui Stephon Marbury (2001) ca fiind singurul care a înregistrat și 15 recuperări și pase decisive combinate. De asemenea, el a marcat 25 din cele 56 de puncte ale lui Nets în prima repriză. Irving a lipsit 26 de meciuri din cauza unei accidentări la umărul drept și a revenit pe 12 ianuarie 2020, marcând 21 de puncte cu 10 din 11 aruncări în victoria cu 108-86 în fața celor de la Atlanta Hawks. La 25 ianuarie, Irving a marcat 45 de puncte, înregistrând și șase recuperări și șapte pase decisive, pentru a conduce Brooklyn la o victorie cu 121-111 în prelungiri în fața celor de la Detroit Pistons. A doua zi, Nets trebuia să joace cu New York Knicks la Madison Square Garden, însă Irving a părăsit arena înainte de startul meciului, la aflarea veștii morții lui Kobe Bryant. Pe 31 ianuarie, Irving a marcat un record stagional de 54 de puncte cu 19 din 23 de aruncări, într-o victorie cu 133-118 în fața lui Chicago Bulls. La 20 februarie, s-a anunțat că Irving va fi supus unei intervenții chirurgicale pe final de sezon la umărul său accidentat.