AmateurEdit

Jako amator Dungey nie błyszczał w klasach mini. Po przesiadce na pełnowymiarowe motocykle zaczął się poprawiać i wygrywać wyścigi. Dungey zakończył swoją karierę amatorską wygrywając w 2005 roku Loretta Lynn’s Amateur Championship i oczekiwano, że powtórzy to w następnym roku.

2006Edit

Ryan Dungey rozpoczął rok w amatorskich szeregach 250cc. Mimo że był zawodnikiem klasy „B” i zajmował przeważnie 10. miejsce, zwrócił na siebie uwagę menedżera zespołu Suzuki Rogera De Costera. Dungey wystartował w swoim pierwszym profesjonalnym wyścigu na rodzinnym torze Spring Creek w Millville, Minnesota. Dungey, z numerem 142 na tablicy rejestracyjnej, zajął imponujące 8. miejsce w Moto 1 i 8. miejsce w Moto 2, co dało mu 7. miejsce w klasyfikacji generalnej na jednym z najbardziej błotnistych wyścigów krajowych. Dungey pokazał, że ten wynik nie był przypadkowy, kończąc z rezultatami 13-13 na 15 miejscu w klasyfikacji generalnej w następnym tygodniu w Broome-Tioga, NY. Dungey walczył w ostatnich 4 rundach, tylko 2 razy kończąc wyścigi powyżej 20 miejsca w ostatnich 4 motos. Skończył z 50 punktami i 28 miejscem w klasyfikacji generalnej 250 MX.

2007Edit

Jego pierwszy pełny rok w profesjonalnych szeregach rozpoczął się w 250 East Supercross. Nikt nie spodziewał się wiele po zawodniku nr 62 fabrycznego zespołu Suzuki i nie był to pierwszy raz, kiedy go nie doceniono. Od razu po starcie Dungey pokonał konkurencję i wygrał swój pierwszy w karierze profesjonalny wyścig Supercross. Przez resztę sezonu Supercross walczył, albo wygrywając, albo upadając próbując. Odbił się w 5 rundzie, odnosząc drugie zwycięstwo w karierze. Zajął trzecie miejsce w rundzie 6 i wygrał ostatnią rundę serii Supercross East, zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W finale sezonu Dave Coombs East-West Shootout w Las Vegas Ryan wygrał z przewagą 4,7 sekundy nad drugim Jake’iem Weimerem. Ryan został uznany debiutantem roku 2007 w Supercrossie.

W swoim pierwszym pełnym sezonie w AMA Motocross, Dungey zajął miejsce 3-3 w pierwszej rundzie, zdobywając swoje pierwsze podium w zawodowej karierze. Pokazując swoją konsekwencję, Ryan zajął miejsce 4-4 w rundzie 2, 3-3 w rundzie 3 i 5-4 w rundzie 4 i stanął na podium w sumie 4 razy. Pomimo opuszczenia serii z powodu kontuzji, zakończył sezon na piątym miejscu.

2008Edit

Oczekiwano, że Dungey zdobędzie tytuł Supercross West 2008 w swoim drugim zawodowym sezonie. W pierwszej połowie sezonu zbudował sporą przewagę punktową, ale w połowie sezonu jego przewaga zmalała i spadła do dwupunktowego deficytu za rywalem, Jasonem Lawrence’em, który zdobył mistrzostwo.

2009Edit

W swoim ostatnim roku w klasie 250 zdominował 250 West Supercross, walcząc z Christophe’em Pourcel’em z Kawasaki o mistrzostwo AMA Motocross. Nie spodziewano się, że Stany Zjednoczone będą konkurencyjne w 2009 roku w Motocross des Nations, ponieważ James Stewart i Ryan Villopoto wypadli z powodu kontuzji. Dungey, który nigdy nie ścigał się na motocyklu 450cc został mianowany kapitanem zespołu i wystartował w premierowej klasie MX1 (450). W zawodach, które sprowadzały się do walki pomiędzy USA, potężnymi zespołami z Francji i Włoch, Dungey zajął 1. miejsce w ostatnim moto i zapewnił USA 20. zwycięstwo w MXoN.

2010Edit

Ryan Dungey miał mieć skromny debiutancki sezon w 450 Supercross. James Stewart był zdecydowanym faworytem po zdobyciu drugiego mistrzostwa. Dungey zaczął mocno, prowadząc przez większość pierwszego wyścigu sezonu, dopóki James nie wyprzedził go na 2 okrążenia przed końcem. Dungey walczył z powrotem i prawie udało mu się wyprzedzić na ostatnim okrążeniu. Powrócił z mocnym wynikiem i dwoma zwycięstwami w rundach 2 i 3. Dungey wygrał sześć wyścigów w tym sezonie i został pierwszym zawodnikiem od czasów Jeremy’ego McGratha, który zdobył mistrzostwo Supercrossu jako debiutant.

Dungey miał słaby start w Hangtown, pierwszym wyścigu sezonu motocrossowego na świeżym powietrzu. W drugiej rundzie odbił się od dna i wygrał oba motocrossy. Dungey wygrał 10 z 11 finałowych rund i zdobył swoje pierwsze mistrzostwo AMA Motocross 450. W 29 rundach AMA Supercross i Motocross wygrał ponad połowę wyścigów i został jedynym zawodnikiem, który w swoim debiutanckim roku zdobył tytuły mistrzowskie w Supercrossie i Motocrossie. Dungey poprowadził amerykański zespół do 21. zwycięstwa w 2010 MXoN.

2011Edit

W 2011 roku mentor Ryana, Roger De Coster opuścił zespół Suzuki i wpływ na Ryana był oczywisty. Nadal zajmował godne szacunku 3 miejsce w sezonie Supercross za Ryanem Villopoto i Chadem Reedem, ale wieści o zmianie zespołu krążyły po okolicy.

Ryan rozpoczął sezon 2011 na torze zewnętrznym z numerem jeden. Podczas pierwszej rundy walczył zarówno z Chadem Reedem jak i Ryanem Villopoto zajmując 2 miejsce w klasyfikacji generalnej z 1-2 moto finiszem do 2-1 Chada. Villopoto był trzeci z wynikiem 3-3. W 2 rundzie zajął 2 miejsce w pierwszym moto, ale po awarii motocykla i DNF w 2 moto zajął 8 miejsce w klasyfikacji generalnej. W 10 rundzie Dungey wygrał pierwszy moto, ale nie wystartował w drugim moto z powodu kolejnej awarii motocykla 450 Suzuki i ostatecznie wyjechał na tor minutę za grupą. Walczył z powrotem do 7 miejsca na koniec moto, ratując 3 miejsce na koniec dnia. Sezon zakończył na 2. miejscu, tylko 12 punktów za Villopoto. Dungey poprowadził amerykański zespół do 22 i 3 z rzędu zwycięstwa w 2011 MXoN.

2012Edit

Dungey dołączył do De Costera w KTM i dosłownie zbudowali motocykl produkcyjny na jego miarę na 2012 AMA Supercross. Dungey zajął 1. miejsce w czterech zawodach Supercross. W 9 rundzie ścigał się z pękniętym obojczykiem, ale przegapił rundy od 10 do 14 po operacji i zajął 3 miejsce w sezonie.

Dungey zaprezentował się znakomicie w MX na świeżym powietrzu. Po zajęciu 2. miejsca przed Jamesem Stewartem w rundach 1 i 2, zakończył sezon zwycięstwami w 19 z 20 ostatnich motoserii i 10 zwycięstwami w klasyfikacji generalnej, zdobywając swój drugi tytuł w klasie 450 na świeżym powietrzu, gdy do końca sezonu pozostały dwie rundy. Był to pierwszy tytuł KTM-a w USA.

2013Edit

Chociaż nie był to jego najlepszy rok, Dungey byłby……………. w 23 z 29 wyścigów sezonu zapowiadających przydomek „Diesel” z powodu spójności jego występów. Zajął 3 miejsce za Villopoto i Davi Millsapsem w Supercrossie i 2 miejsce za Villopoto na outdoorze.

2014Edit

Kontynuując 2014 rok jako najbardziej konsekwentny jeździec w klasie, Dungey nawinął się na podium 21 z 29 razy. Runda 16 Supercrossu 2014 będzie ostatnim razem, kiedy Dungey będzie kończył poza pierwszą piątką do końca swojej kariery. Zakończył na 2. miejscu do Ryana Villopoto w Supercrossie i na 2. miejscu, 14 punktów za Kenem Roczenem w Motocrossie.

2015Edit

Sezon 2015 był vintage Dungey, pokazując swoją spójność w dieslu i dodając niesamowitą szybkość, klikając jazdę za jazdą bezbłędną. Nowo odnaleziona energia Dungey’a na torze przyniosła wspaniałe rezultaty. Piętnaście zwycięstw i 21 miejsc na podium w AMA Supercross i Motocross sprawiło, że nr 1 powrócił na swojego KTM-a. Po jedynym w tym roku finiszu na 5. miejscu w 6. rundzie wyścigów na świeżym powietrzu, Dungey zdobył 21 kolejnych podiów w sezonie 2016.

2016Edit

Dungey ustanowiłby rekord w Supercrossie 2016 z 31 kolejnymi miejscami na podium w połączonych sezonach 2015-2016. Zdobył mistrzostwo Supercrossu.

2017Edit

2017 oznaczał jego najbardziej zaciętą walkę w historii z superszybkim Eli Tomaciem. Z tylko trzema zwycięstwami w sezonie do dziewięciu Tomaca, Dungey po raz kolejny wykorzystał konsekwencję, aby zdobyć tytuł. Dungey zdobył mistrzostwo w finale sezonu o 5 punktów w jednym z najlepszych wyścigów Supercrossu wszechczasów. Natychmiast po zdobyciu tytułu ogłosił przejście na emeryturę.