Jean-Claude Killy był współprzewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1992 i był bezpośrednio odpowiedzialny za przekonanie MKOl do wniesienia Igrzysk do Haute-Savoie. Jako organizator, Killy odniósł prawie taki sam sukces jak jako narciarz olimpijski. Igrzyska zostały przyznane Albertville, ale w rzeczywistości były one rozłożone na kilka małych miast i wiosek francuskiego Savoie w Alpach Francuskich. Spodziewano się problemów z transportem między wioskami, ale nie pojawiły się one, a Igrzyska były wyjątkowo dobrze zorganizowane. Z powodu odległości między wydarzeniami, było kilka małych Wiosek Olimpijskich, zamiast jednej, centralnej Wioski.

Największą nowością na Olimpiadzie było wprowadzenie kilku nowych drużyn z powodu politycznych wstrząsów, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Niemcy startowały jako pojedyncza drużyna i niezależny naród po raz pierwszy od 1936 roku. Z powodu rozpadu Związku Radzieckiego, kraje bałtyckie – Estonia, Łotwa i Litwa – startowały po raz pierwszy od 1936 roku. Dwa nowe niepodległe narody, które były byłymi państwami Jugosławii, Chorwacja i Słowenia, startowały w Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy jako niepodległe narody. Związek Radziecki, który już nie istniał, był reprezentowany przez drużynę zwaną Unified Team, reprezentującą część Wspólnoty Niepodległych Państw. Rosja, Białoruś (dawniej Białoruś), Ukraina, Kazachstan i Uzbekistan tworzyły państwa Unified Team.

Coś innego, co było nowością na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville, to wprowadzenie kilku nowych sportów olimpijskich i wydarzeń do zimowych igrzysk. Kobiety po raz pierwszy rywalizowały w biathlonie. Mężczyźni i kobiety rywalizowali w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Narciarstwo dowolne, które było sportem pokazowym w 1988 roku, powróciło z muldami jako pełnoprawnym sportem medalowym. Narciarstwo szybkie i dwie pozostałe dyscypliny freestyle’owe, balet i aerobik, były pokazami. Niestety, narciarstwo szybkie zostało zmarnowane, gdy jeden z zawodników, Nicolas Bochatay, zginął podczas biegu treningowego.

Athletically żaden pojedynczy sportowiec nie zdominował Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Największymi zdobywcami medali byli dwaj biegacze narciarscy z Norwegii i dwie biegaczki ze Zjednoczonej Drużyny. Yelena Välbe i Lyubov Yegorova zdobyły pięć medali w zawodach kobiet, podczas gdy Vegard Ulvang i Bjørn Dæhlie zdobyli cztery medale w zawodach mężczyzn. Był to olimpijski debiut dla Dæhlie, który zdominował narciarstwo klasyczne do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku. W narciarstwie alpejskim jedyną podwójną złotą medalistką była Austriaczka Petra Kronberger, która wygrała slalom i kombinację alpejską.

Pięć męskich zawodów w łyżwiarstwie szybkim wygrało pięciu różnych łyżwiarzy, podczas gdy w łyżwiarstwie szybkim kobiet Amerykanka Bonnie Blair wygrała oba sprinty (500, 1000), a Niemka Gunda Niemann wygrała oba dystanse (3000, 5000).

W saneczkarstwie, srebrny medalista z 1988 roku Georg Hackl wygrał jedynkę mężczyzn, co okazało się pierwszym z trzech kolejnych zwycięstw Niemca w tej konkurencji. W saneczkarstwie kobiet, Austriaczki Doris i Angelika Neuner zdobyły złoty i srebrny medal, co czyni je drugimi siostrami, które zajęły dwa pierwsze miejsca w zawodach indywidualnych. Pierwszymi były Francuzki Marielle i Christine Goitschel w 1964 roku w narciarstwie alpejskim, zarówno w slalomie, jak i slalomie gigancie.