INDIANAPOLIS – Ez volt az Indianapolis 500 történetének legszomorúbb szénhidrátnapja. A Kígyógödör csendben ült az üres belső pályán, nyoma sem volt a lármás mulatozóknak, akik a pálya egy fontos napját Indiana legnagyobb bulijává változtatják.

Az éves “karburátor nap” az Indy 500 előkészületeinek kritikus pályán belüli foglalkozásaként kezdődött, amikor a csapatok a benzinmotorok karburátorait állították be. 1963 óta nem volt karburátor az Indy-autókon, de a Carb Day az Indy 500 történetének része, így megmaradt.

A Carb Day jelenlegi változata a vasárnapi futam előtti utolsó edzés, de mára egész napos ünneppé nőtte ki magát. Az edzés csak előétel volt a mindig izgalmas Freedom 100 Indy Lights futamhoz, a népszerű boxcsapatversenyhez és a versenyzői interjúkhoz a zsúfolt középső pályán barangolók számára.

A nap mindig a Snake Pitben tartott koncerttel zárult, és idén a világhírű DJ Martin Garrix volt a tervek szerint az elektromos tánczenei show vezetője. A Carb Day elvileg egy hatalmas ünnepi hétvégét nyit meg, amely a világ legnagyobb futamával zárul.

2020-ban a Carb Day alig volt több, mint egy kétórás pénteki edzés három hónappal a szokásos Memorial Day ünnepi hétvége után, amely annyira megszokott a versenyen. Az Indianapolis Motor Speedwayen idén a koronavírus-járvány miatt nem engedték be a nézőket, így az összes olyan mellékes bolyongás, amelyen a patrónusok több generáción keresztül részt vettek, lekerült az eseményről.

Az egyetlen szórakozás az volt, hogy 33 versenyző rázta le az autóját egy utolsó hangoláson. Ez volt az első edzés, amelyen a pole-ból induló Marco Andretti nem kápráztatott el; a 28. helyen végzett a gyorsasági tabellán.

Andretti reméli, hogy véget vethet egy családi átoknak, amely nagyapja, Mario 1969-es győzelméig nyúlik vissza, és azt mondta, a pénteki nap egy teszt volt arra, hogy mit nem szabad tennie a csapatnak a verseny során.

“Inkább ma tanulom meg ezt, mint vasárnap” – mondta Andretti.

Az üres pályán uralkodó furcsa hangulatról Andretti azt mondta, hogy a versenyzők nem fognak panaszkodni, és az új pályatulajdonosnak, Roger Penske-nek tulajdonította, hogy nem mondta le a versenyt.

“Ő sok ütést kapott az üzleti részen, így tudjuk, hogy szerencsések vagyunk, hogy itt versenyezhetünk” – mondta Andretti.

Pato O’Ward az Arrow McLaren SP versenyzője volt a leggyorsabb a Carb Day-en egy Chevrolet-vel, akit egy korábbi Indy 500 győztesek által vezetett Honda trió követett. Scott Dixon volt a második leggyorsabb, majd Alexander Rossi és végül Takuma Sato.

A Chevrolet – pontosabban a Team Penske – az elmúlt két Indy 500′-at Will Power és Simon Pagenaud nyerte. A Penske csapattársa, Josef Newgarden volt az, aki pénteken a hetedik leggyorsabbként vezette a csoportot.

Newgarden a hét elején egy szemfertőzéssel bajlódott, amit időben kezelt a problémamentes Carb Dayre.

“Eléggé megijedtem” – mondta Newgarden. “De mindent rendbe hoztam. Kaptam néhány antibiotikus cseppet. Most már jól vagyok.”

O’Ward, miután az első napját a sebességi listák élén töltötte, megjegyezte, hogy egyszerűen csak elkényelmesedett az első Indy 500 előtt.

“Csak éreztem az edzéseket és mindent, nagyon fontos, hogy olyan autóval rendelkezzek, amely képes szorosan követni az embereket, és képes arra, hogy az embereket megelőzze, és végül előre haladjon, ahelyett, hogy hátrafelé haladna” – mondta O’Ward. “Azt hiszem, a mai nap egy jó lépés volt előre. Most már csak a megérzéseinkre kell hagyatkoznunk, és remélni, hogy ez úgy működik, mint ma a vasárnapi versenynapon.”