Des Bieler, (c) 2018, The Washington Post

A vasárnapi detroiti IndyCar verseny rajtja fél órát késett, miután a tempóautó falnak ütközött. Mind a sofőrt, a General Motors vezetőjét, Mark Reusst, mind az egyik utast, az IndyCar tisztviselőjét, Mark Sandyt a pálya orvosi központjába szállították, de a jelentések szerint nem szenvedtek komolyabb sérüléseket.

A baleset akkor történt, amikor Reuss, a GM globális termékfejlesztésért, beszerzésért és ellátási láncért felelős ügyvezető alelnöke a kettes kanyarban kormányozta az autót a Belle Isle-i versenypálya parádés körén. Elvesztette uralmát a 2019-es Corvette ZR1 felett, amelynek kiskereskedelmi ára 120 ezer dollár körül kezdődik, és erősen balra kanyarodott, a falnak csapódva.

FILE – A 2018. január 16-i képen Mark Reuss, a General Motors globális termékfejlesztésért felelős ügyvezető alelnöke az Észak-Amerikai Nemzetközi Autókiállításon Detroitban. (AP Photo/Carlos Osorio, File)

“Hálásak vagyunk, hogy nem történt komolyabb sérülés” – áll a Chevrolet közleményében. “Mind a tempóautó sofőrjét, mind a sorozatfelügyelőt a pályán belüli ellátóközpontba szállították, ahol megvizsgálták, tisztázták és elengedték őket. Sajnálatos, hogy ez az incidens megtörtént.”

A gyártó hozzátette, hogy “sok tényező hozzájárult, beleértve az időjárási és a pálya körülményeit”, és pozitívumot csavart ki a kínos helyzetből azzal, hogy megjegyezte: “Az autó biztonsági rendszerei a várakozásoknak megfelelően működtek”.

A futam alatt nyilatkozók azt találgatták, hogy Reuss talán meglepődött, amikor a kanyar bejáratánál egy versenyautót látott maga előtt a pályán. A pace carral való ütközés nagyon szokatlan, de nem teljesen ismeretlen, hiszen például a háromszoros Indy 500-győztes Johnny Rutherfordnak is sikerült, miközben a Texas Motor Speedwayen egy 1999-es futam előtt teljesítette a tiszteletadást.

“Nagyon sajnáltam azt, aki a tempóautóban ült. Ahol ez történt, az egy nagyon rossz kanyar. Nagyon könnyű megcsinálni” – mondta Will Power (az Auto Week-en keresztül), a múlt heti Indy 500 győztese és a vasárnapi második helyezett.

“Gyere el a versenyekre, ott bármit láthatsz” – mondta Roger Penske, a csapat régi tulajdonosa. Más megfigyelők is képesek voltak humort találni a balesetben.

Reuss viszont keményen vette a dolgot. A Facebook-beállításai magánjellegűek, de a Forbes hétfőn arról számolt be, hogy Reuss ezt írta: “Sok sok sok sokszor vezettem már ezen a pályán. Vizes, hidegben, melegben és szélcsendben is tempóztam már ezen a versenyen.

“Ez számomra soha nem kauzális dolog, hanem megtiszteltetés, hogy felkérnek. Ma cserben hagytam a barátaimat, a családomat, az IndyCart, a városunkat és a cégemet. A sajnálat nem írja le ezt. Szeretném megköszönni a mérnökeinknek, hogy olyan biztonságot adtak nekem, amiről tudom, hogy a legjobb a világon”.

Végül előkerült egy csere tempóautó, Oriol Serviával a volán mögött. A 43 éves Servia, aki részmunkaidős IndyCar-pilóta, aki az Indy 500-on is versenyzett, idén gyakran volt a pace car pilótája, a visszavonult versenyző Sarah Fisherrel együtt.

A vasárnapi versenyt Ryan Hunter-Reay nyerte, ezzel 2015 óta az első IndyCar-győzelmét aratta. Szombaton, a hétvégi Detroiti Nagydíj első futamán másodikként ért célba, míg azt a versenyt Scott Dixon nyerte.