Korai karrierSzerkesztés

Karlović a 2004-es US Openen

Karlović 2000-ben Írország ellen debütált a horvát Davis-kupa-válogatottban, ahol megnyerte a holtversenyt. Karlović 2002-ben, Buenos Airesben Argentína ellen szerepelt először a kezdőcsapatban, de a második gumiban Juan Ignacio Chela, az ötödik és döntő gumiban pedig Gastón Gaudio ellen kikapott. Karrierje során 2000 óta három döntetlen mellett 4-2-es mérleget (2-2 egyesben) ért el.

Karlović nagy felfordulást okozott Wimbledonban, amikor első Grand Slam-tornán játszott mérkőzésén legyőzte a címvédő Lleyton Hewittot. 2015 óta Karlović az egyetlen játékos az open tenisz történetében, és Charlie Pasarell után csak a második játékos, aki az első fordulóban legyőzte a címvédő wimbledoni férfi egyes bajnokot. A 2003-as évet a top 100-ban és a horvátok harmadik helyezettjeként zárta Ivan Ljubičić és Mario Ančić mögött. Emellett ATP-csúcsot jelentő 17,6 ászt átlagolt mérkőzésenként. A 2004-es szezonban folytatta sikereit, és a kaliforniai Calabasasban győzött. Több tornán, köztük Wimbledonban is a tizenhat közé jutott.

2005: Karlović 2005-ben elérte első ATP-döntőjét a Queen’s Club Championships-en, ahol Lleyton Hewittot és Thomas Johanssont győzte le. A döntőben Andy Roddick ellen szenvedett vereséget. A mérkőzésen nem volt adogató brék. Roddick utána azt mondta, hogy Karlović adogatása “talán a legnagyobb fegyver a teniszben… nem igazán érzed, hacsak nem vagy a másik oldalon. Néha nem volt szórakoztató.”

A 2005-ös US Openen Karlović három rövidítésben kapott ki a későbbi második helyezett Andre Agassitól. 2005. október 19-én végül Roddickot győzte le a Madrid Masters versenyen. 2005 novemberében tagja volt a Davis-kupát megnyerő horvát csapatnak. A döntőben nem játszott, de az elődöntő holtversenyében játszott.

2006: Betörés a top 50-beSzerkesztés

2006. február 26-án megnyerte első ATP páros tornáját a dél-afrikai Chris Haggarddal, legyőzve James Blake-et és Mardy Fish-t a Regions Morgan Keegan Championships-en és a Cellular South Cupon, Memphis, USA. Április 10-én elérte pályafutása 46. helyét párosban.

2007: Első ATP-címe és a top 30-ba törésSzerkesztés

Karlović és Roger Federer voltak az egyetlen játékosok, akik a 2007-es szezonban három különböző felületen nyertek címet.

28 évesen, a 2007-es U.S. Men’s Clay Court Championships-en, Houstonban, Texasban megnyerte első ATP-címét egyesben, legyőzve Mariano Zabaleta-t a döntőben. 2007. május 29-én a francia nyílt teniszbajnokságon az első fordulóban a nyolcadik helyen kiemelt James Blake-et győzte le. A következő fordulóban öt szettben kikapott Jonas Björkmantól.

2007. június 23-án Nottinghamben, a wimbledoni torna előtti utolsó füves felkészülési tornán megnyerte idei és pályafutása második címét, legyőzve a hetedik kiemelt Stanislas Wawrinkát, Gilles Simont, Juan Martín del Potrót, a második kiemelt Dmitrij Turszunovot (a mérkőzést a szakadó eső miatt fedett kemény pályán játszották) és Arnaud Clémentet. A wimbledoni első fordulós vereség ellenére a 40. helyre emelkedett, ezzel debütált a top 40-ben.

2007. október 14-én megnyerte idei harmadik címét a Stockholm Openen, a döntőben három szettben legyőzve a korábbi Australian Open-bajnok Thomas Johanssont. Korábban Karlović a negyeddöntőben ismét a francia Arnaud Clémenttel találkozott, a páros csak ebben az évben ötször találkozott egymással, többek között a nottinghami döntőben, ahol Karlović megszerezte pályafutása második címét. Karlović a döntő szett tiebreakjében meccslabdát hárítva jutott túl riválisán, majd az elődöntőben legyőzte a német világelső Tommy Haast.

2008: Szerkesztés

A 2008-as Australian Openen Karlović a 2,06 m magas John Isnerrel indult a férfi páros versenyen, ezzel ők lettek a történelem legmagasabb páros párosa. Annak ellenére, hogy az első fordulóban kikaptak, Karlović azt mondta: “Nagyon szórakoztató volt. Legközelebb együtt fogunk nyerni.”

Karlović 2008. július 31-én a Cincinnati Masters harmadik fordulójában legyőzte a világelső Roger Federert. Ez volt az első győzelme hét mérkőzés óta Federer ellen. Ez a vereség volt az oka annak, hogy Federer elvesztette első helyét Rafael Nadallal szemben. Karlović ezután az elődöntőig jutott, ahol kikapott a későbbi bajnok Andy Murray-től. Ez volt pályafutása legjobb eredménye egy élvonalbeli tornán.

A US Openen Karlović sima szettben kapott ki Sam Querrey-től.

A 2008-as Madrid Mastersen a világelső Novak Djokovicot két tie-break szettben, 20 ászt adogatva, 1 óra 42 perc alatt győzött. A negyeddöntőben azonban kikapott a francia Gilles Simontól, akit a rövidítésben dominált.

2009: Első Grand Slam-negyeddöntőjeSzerkesztés

Ivo Karlović és Ivan Dodig a Németország elleni Davis Kupa páros mérkőzésen

A 2009-es wimbledoni tornán az első két fordulóban Lukáš Lacko és Steve Darcis legyőzésével jutott tovább. A következő két fordulóban a harmadik szettben mindössze egy adogató brékre volt szüksége, hogy legyőzze a kilencedik kiemelt Jo-Wilfried Tsongát és a hetedik kiemelt Fernando Verdascót is, így továbbjutott, hogy első Grand Slam-negyeddöntőjében Roger Federerrel találkozzon. A mérkőzés viszonylag egyoldalúan alakult, Federer sima szettben győzött, és megnyerte a tornát.

A 2009-es Davis Kupa elődöntőben Karlović annak ellenére kikapott Radek Štěpánektől, hogy rekordot jelentő 78 ászt ütött (a rekordot azóta John Isner tartja). A mérkőzés a Davis-kupa történetének egyik leghosszabbja volt, 5 óra 59 percig tartott. Ezen a mérkőzésen mindössze háromszor tört meg az adogatás.

Karlović első öt szettes mérkőzését is megnyerte a Davis Kupa negyeddöntőjében az Egyesült Államok ellen, ahol két szett hátrányból fordítva legyőzte James Blake-et.

2010: sérülések és hiányzásokSzerkesztés

Karlović a 2010-es Australian Openen ismét találkozott Štěpánekkel, egy újabb öt szettes maratonban. Ezúttal a 13. helyen kiemelt Štěpánek kikapott. Karlović eddigi összes ötszettes mérkőzésén ez csak a második győzelme. Ott karrierje legjobbjaként a negyedik fordulóig jutott, miután legyőzte Julien Benneteau-t (négy szettben) és Ivan Ljubičićot (szintén négy szettben). Miután stabil teljesítményt nyújtott, a második kiemelt és címvédő Rafael Nadaltól kapott ki abban a fordulóban.

A 2010-es Delray Beach International Tennis Championships második kiemeltjeként a második helyen végzett, és az első ATP-döntős Ernests Gulbistól kapott ki.

A 2010-es Davis-kupán, ahol Horvátország az első fordulóban Ecuadorral csapott össze, Karlović öt szettben legyőzte Nicolás Lapentit. Ez volt a harmadik öt szettes meccsgyőzelme, miután az Australian Openen öt szettben győzött Štěpánek ellen. Ötszettes mérlege ekkor 3-12 volt.

Karlović lábsérülés miatt kénytelen volt visszalépni Wimbledonból.

2011-13: Ranglista-zuhanás és ötödik ATP-címeSzerkesztés

Karlović a 2013-as US Openen

2011 februárjában Karlović ideiglenesen kikerült a top 200-ból. 2012-ben Karlović a wimbledoni torna első fordulójában sima szettben legyőzte Dudi Selát, de a második fordulóban Andy Murray ellen kiesett. Karlović ellentmondásos módon elfogultsággal vádolta Wimbledont, mivel körülbelül 11 lábnyi hiba miatt felhúzták.

2013-ban Karlović vírusos agyhártyagyulladásban szenvedett, amit nem diagnosztizáltak azonnal. Egy ideig eszméletlen volt, és amikor felébredt, nem tudta a nevét és azt sem, hogy milyen évet írunk. Hosszas lábadozás után júliusban Newportban tudott újra játszani, ahol a negyeddöntőig jutott, majd a rájuk jellemző ászfesztiválok egyikén kikapott John Isnertől.

Bogotában, szintén júliusban, ötödik ATP-címét nyerte meg, a döntőben Alejandro Falla-t győzte le. A Rogers Cupra és a Cincinnati Mastersre nem kvalifikálta magát.

A US Openen a selejtezőn átjutott a második fordulóba azzal, hogy pályafutása utolsó egyéni mérkőzésén öt szettben legyőzte James Blake-et. A második fordulóban Stanislas Wawrinkával találkozott, akitől sima szettben kapott ki.

2014: Négy ATP-döntő és visszatérés a top 30-baSzerkesztés

Februárban Karlović bejutott az amerikai nemzeti fedettpályás teniszbajnokság döntőjébe, ahol kikapott Kei Nishikoritól. Májusban bejutott a Düsseldorf Open döntőjébe, ahol kikapott Philipp Kohlschreibertől. Júliusban bejutott a Hall of Fame Open döntőjébe, ahol egy epikus mérkőzésen kikapott Lleyton Hewitt-tól. Egy újabb jó teniszhetet követően ismét döntőbe jutott, ezúttal a kolumbiai Claro Openen, ahol Bernard Tomictól kapott ki egy szoros, három játszmás mérkőzésen. Ezt a vereséget a következő hónapban a Rogers Cupon bosszulta meg, szintén szoros három játszmában.

2015: Karlović hatodik ATP-címét nyerte, és visszatért a top 20-baSzerkesztés

Karlović a Delray Beach Openen Donald Youngot legyőzve megszerezte hatodik címét. A 2015-ös Topshelf Openen is győzött párosban Łukasz Kubot oldalán. Második Hall of Fame Open-döntőjébe jutott, amit Rajeev Ram ellen veszített el három szettben.

2016: Sérülés, hetedik és nyolcadik címeSzerkesztés

Karlović a 2016-os wimbledoni bajnokságon

Karlović térdsérülést szenvedett és két hónapot kihagyott. A Hall of Fame Openen harmadszor jutott döntőbe Gilles Müller ellen, amelyet három tiebreakben nyert meg. 37 évesen és 5 hónaposan ő lett a legidősebb játékos, aki 1979 óta ATP-címet nyert. Eljutott egy ATP World Tour 500-as sorozatú tornára a Washington Openen (tenisz), amelyet Gaël Monfils ellen veszített el. Ezt követően megnyerte a Los Cabos Open-t, sima szettben legyőzve Feliciano Lópezt, és 37 évesen és 6 hónaposan ismét visszatért a top 20-ba.

2017: Szerkesztés

Karlović azzal kezdte az Australian Opent, hogy 5 óra 15 perces mérkőzésen legyőzte Horacio Zeballost, ami az Open Era második leghosszabb mérkőzése volt a tornán (a 2012-es Djokovics-Nadal döntő után). Az Australian Openen rekordot állított fel, 75 ászt ütött.

38 évesen Karlović a 2017-es Ricoh Openen a 34 éves Gilles Muller ellen 41 év óta a legidősebb ATP Tour-tornadöntőt hozta össze.

2018:

Az Australian Openen Karlović a 32 közé jutott, ahol az ötödik szettben 7-9-re kikapott Andreas Seppitől.

A quitói Ecuador Openen Karlović a 16 közé jutott, ahol a 18 éves Corentin Moutet-től harmadik szett tie-breakben kapott ki.

A New York Openen a negyeddöntőig jutott, ahol a második kiemelt Sam Querrey-től kapott ki.

A Delray Beach Openen, az Indian Wells Mastersen és a Miami Openen (tenisz) elszenvedett szoros első fordulós vereségek sora után a houstoni U.S. Men’s Clay Court Championshipsen Karlović a japán Taro Daniel, Denis Kudla és a 4. kiemelt Nick Kyrgios elleni győzelmekkel az elődöntőig jutott. Az elődöntőben a későbbi második helyezett Tennys Sandgrentől két szoros tie-break szettben kapott ki.

Wimbledonban a második fordulóig jutott. A US Openen a selejtező második fordulójában kikapott.

Októberben ő lett a legidősebb ATP Challenger-torna bajnoka, 39 évesen és hét hónaposan megnyerte a Calgary Challenger-tornát.

2019: Legidősebb ATP-döntős 1977 ótaSzerkesztés

A Maharashtra Openen Karlović az első fordulóban a tinédzser Félix Auger-Aliassime-t verte. A két játékos közötti 21 év és 6 hónapos korkülönbség 2011 óta a legnagyobb volt az ATP Touron. Karlović és Auger-Aliassime volt a legidősebb és a legfiatalabb játékos a top 200-as ATP-ranglistán a 2019-es szezon elején. A döntőig jutott, 39 évesen és 10 hónaposan ő lett a legidősebb döntős az ATP Touron azóta, hogy a 43 éves Ken Rosewall megnyerte az 1977-es hongkongi bajnokságot.

A Matthew Ebden felett aratott győzelmével az Indian Wells Mastersen ő lett az első 40 év feletti játékos, aki Jimmy Connors 1995-ös győzelme óta ATP Tour-meccset nyert. Emellett ő a legidősebb, aki mérkőzést nyert az ATP Masters 1000 történetében.

Davis KupaSzerkesztés

Karlović a Horvát Teniszszövetséggel folytatott vitája miatt hiányzott néhány korábbi horvát Davis Kupa-kampányból. Tovább feszítette a viszonyát a Horvát Teniszszövetséggel és a Horvát Olimpiai Bizottsággal, amikor az utolsó pillanatban visszalépett a pekingi olimpiai tornáról, amit SMS-ben közölt.

2012-ben Japán ellen játszott az első fordulóban Japánban, ahol egyesben Kei Nishikori és Go Soeda ellen győzött, párosban pedig Dodiggal nyert.

2016-ban elfogadta a meghívást az Argentína elleni Davis Kupa-döntőre. A második mérkőzésen játszott, ahol kikapott Juan Martín del Potro ellen, majd az utolsó döntő mérkőzésen kellett játszania, ahol ismét kikapott Federico Delbonis ellen.