Jean-Claude Killy volt az 1992-es téli olimpiai játékok szervezőbizottságának társelnöke, és közvetlenül ő volt a felelős azért, hogy a NOB meggyőzte a NOB-ot, hogy a játékokat Haute-Savoie-ba hozza. Killy szervezőként majdnem olyan sikeres volt, mint olimpiai síelőként. A játékokat Albertville-nek ítélték oda, de valójában a francia Alpokban található francia Savoie több kisvárosában és falujában zajlottak. A falvak közötti szállítással kapcsolatos problémákra lehetett számítani, de ezek nem jelentkeztek, és a játékok rendkívül jól sikerültek. A versenyszámok közötti távolság miatt egyetlen, központi falu helyett több kis olimpiai falu volt.

Az olimpia legnagyobb híre az volt, hogy az elmúlt két év politikai felfordulásai miatt több új csapat is bemutatkozott. Németország 1936 óta először indult önálló csapatként és önálló nemzetként. A Szovjetunió felbomlása miatt a balti államok, Észtország, Lettország és Litvánia 1936 óta először versenyeztek. Két újonnan függetlenné vált, korábban Jugoszláviához tartozó nemzet, Horvátország és Szlovénia először indult önálló nemzetként az olimpián. A Szovjetuniót, amely már nem létezett, a Független Államok Közössége egy részének képviseletében az Egyesített Csapat nevű csapat képviselte. Oroszország, Fehéroroszország (korábban Fehéroroszország), Ukrajna, Kazahsztán és Üzbegisztán alkotta az egyesített csapat államait.

Az albertville-i téli olimpia további újdonsága volt, hogy számos új olimpiai sportágat és versenyszámot vezettek be a téli játékokon. A nők először versenyeztek biatlonban. A férfiak és nők rövidpályás gyorskorcsolyázásban versenyeztek, amelyet fedett pályán, csomagban korcsolyáztak. A szabadstílusú síelés, amely 1988-ban bemutató sportág volt, visszatért, és a mogul síelés teljes értékű érmes sportággá vált. A gyorsasági síelés és a másik két szabadstílusú sportág, a balett és az aeriels, bemutató versenyszámok voltak. Sajnálatos módon a gyorsasági síelést beárnyékolta, hogy az egyik versenyző, Nicolas Bochatay edzés közben életét vesztette.

A sportágat tekintve egyetlen sportoló sem dominálta a téli olimpiát. A legnagyobb érmesek két férfi sífutó volt Norvégiából és két női sífutó az egyesített csapatból. Jelena Välbe és Ljubov Jegorova öt érmet nyert a nőknél, míg Vegard Ulvang és Bjørn Dæhlie négy érmet a férfiaknál. Ez volt Dæhlie olimpiai bemutatkozása, aki az 1998-as téli olimpián végig uralta az északi síelést. Az alpesi síelés egyetlen kétszeres aranyérmese az osztrák Petra Kronberger volt, aki a szlalomban és az alpesi összetettben is győzött.

A férfi gyorskorcsolyázók öt versenyszámát öt különböző korcsolyázó nyerte, míg a női gyorskorcsolyában az amerikai Bonnie Blair mindkét sprintet (500, 1000), a német Gunda Niemann pedig mindkét távot (3000, 5000) megnyerte.

A szánkóban az 1988-ban ezüstérmes Georg Hackl nyerte a férfi egyes számot, ami a németek három egymást követő győzelme közül az elsőnek bizonyult ebben a számban. Női szánkóban az osztrák Doris és Angelika Neuner arany- és ezüstérmet nyert, ezzel ők lettek a második testvérpár, akik egyéniben az első két helyen végeztek. Az első a francia Marielle és Christine Goitschel volt 1964-ben alpesi síben), mind a szlalomban, mind az óriásszlalomban.