Jean-Claude Killy byl spolupředsedou organizačního výboru zimních olympijských her 1992 a byl přímo zodpovědný za přesvědčení MOV, aby se hry konaly v Haute-Savoie. Jako organizátor byl Killy téměř stejně úspěšný jako jako olympijský lyžař. Hry byly přiděleny Albertville, ale ve skutečnosti byly rozprostřeny do několika malých měst a vesnic francouzského Savojska ve francouzských Alpách. Očekávaly se problémy s dopravou mezi vesnicemi, ale ty se nevyskytly a hry proběhly velmi dobře. Kvůli vzdálenosti mezi jednotlivými událostmi existovalo několik malých olympijských vesnic namísto jedné centrální vesnice.

Největší novinkou na olympijských hrách bylo představení několika nových týmů kvůli politickým otřesům, ke kterým došlo v posledních dvou letech. Německo poprvé od roku 1936 soutěžilo jako samostatný tým a nezávislý stát. Kvůli rozpadu Sovětského svazu poprvé od roku 1936 soutěžily pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litva. Dva nově nezávislé státy, které byly dříve součástí Jugoslávie, Chorvatsko a Slovinsko, soutěžily na olympijských hrách poprvé jako nezávislé země. Sovětský svaz, který již neexistoval, reprezentoval tým nazvaný Sjednocený tým, který zastupoval část Společenství nezávislých států. Státy Sjednoceného týmu tvořily Rusko, Bělorusko (dříve Bělorusko), Ukrajina, Kazachstán a Uzbekistán.

Jinou novinkou zimních olympijských her v Albertville bylo zavedení řady nových olympijských sportů a disciplín do zimních her. Ženy poprvé soutěžily v biatlonu. Muži a ženy soutěžili v rychlobruslení na krátké dráze, které se bruslilo v hale v balíku. Lyžování ve volném stylu, které bylo v roce 1988 pouze ukázkovým sportem, se vrátilo v podobě závodů v boulích, které se staly plnohodnotnou medailovou disciplínou. Rychlostní lyžování a další dvě freestylové disciplíny, balet a aerovlek, byly ukázkovými disciplínami. Rychlostní lyžování bylo bohužel poznamenáno smrtí jednoho ze závodníků, Nicolase Bochataye, během tréninkové jízdy.

Zimním olympijským hrám z atletického hlediska nedominoval žádný jednotlivý sportovec. Největšími medailisty byli dva běžci z Norska a dvě běžkyně ze sjednoceného týmu. Yelena Välbeová a Lyubov Yegorová získaly pět medailí v ženských disciplínách, zatímco Vegard Ulvang a Bjørn Dæhlie získali čtyři medaile v mužských disciplínách. Pro Dæhlieho to byl olympijský debut, který ovládl severské lyžování na zimních olympijských hrách v roce 1998. V alpském lyžování se jedinou dvojnásobnou zlatou medailistkou stala Rakušanka Petra Kronbergerová, která vyhrála slalom i alpskou kombinaci.

Pět mužských rychlobruslařských disciplín vyhrálo pět různých bruslařů, zatímco v ženském rychlobruslení vyhrála Američanka Bonnie Blairová oba sprinty (500, 1 000) a Němka Gunda Niemannová obě distanční disciplíny (3 000, 5 000).

V sáňkování zvítězil stříbrný medailista z roku 1988 Georg Hackl v mužském singlu, což se pro Němce stalo prvním ze tří po sobě jdoucích vítězství v této disciplíně. V sáňkování žen získaly zlatou a stříbrnou medaili Rakušanky Doris a Angelika Neunerovy, které se tak staly teprve druhými sestrami, které získaly první dvě místa v individuální soutěži. Prvními byly Francouzky Marielle a Christine Goitschelovy v roce 1964 v alpském lyžování), a to jak ve slalomu, tak v obřím slalomu.