Golden State Warriors (2005-2012)Upravit

Sezóna 2005-06Upravit

Ellis byl vybrán jako 40. hráč v draftu NBA v roce 2005 týmem Golden State Warriors. Jako nováček nastoupil do 46 zápasů a připsal si tři starty, přičemž všechny tři přišly v posledních čtyřech zápasech sezóny. V průměru zaznamenal 6,8 bodu, 2,1 doskoku a 1,6 asistence za 18,1 minuty na zápas. Ve finále sezóny Warriors 19. dubna 2006 zaznamenal Ellis 27 bodů, když Golden State prohráli s Utah Jazz 105:102.

Sezóna 2006-07Redakce

Ellis měl v sezóně 2006-07 průměr 16,5 bodu, 4,1 asistence, 3,2 doskoku a 1,7 zisku a pomohl Warriors k návratu do play-off po dvanáctileté absenci. Ellis oproti své nováčkovské sezóně zvýšil svůj bodový zisk o 9,7 bodu, což je největší nárůst v NBA. Ellis nastoupil v 53 ze 77 zápasů, v nichž nastoupil, a 68krát dosáhl dvouciferného počtu bodů, z toho ve 24 zápasech nastřílel 20 a více bodů. Třikrát dosáhl sezónního maxima 31 bodů, dvakrát v listopadu a jednou v březnu. Dne 24. února zaznamenal Ellis proti Los Angeles Clippers 13 asistencí, což je jeho kariérní maximum. Dvacetkrát zaznamenal tři a více přihrávek a třikrát měl alespoň pět přihrávek, včetně kariérního maxima šesti proti Seattlu SuperSonics 17. března 2007. Následně byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA. V květnu pomohl týmu Warriors porazit v prvním kole play-off Dallas Mavericks v šesti zápasech a stal se tak prvním týmem č. 8, který dokázal vyhrát sérii play-off. Warriors pak ve druhém kole prohráli v pěti zápasech s Utahem Jazz.

Sezóna 2007-08Ellis

Ellis s Warriors v dubnu 2008

Ellis dosáhl v průměru 20 bodů.2 bodů, 5,0 doskoků, 3,4 asistencí a 1,53 zcizených míčů za 37,9 minut v 81 zápasech v sezóně 2007/2008. V NBA se umístil na 14. místě v úspěšnosti střelby z pole (,531, 3. místo mezi všemi guardy), na 15. místě v počtu získaných míčů a na 25. místě v bodování. V únoru se stal teprve devátým střelcem v historii NBA, který za celý měsíc nastřílel 60 % z palubovky (.602). V utkání proti New Jersey Nets 24. ledna nastřílel 39 bodů a celkově ve 12 případech zaznamenal více než 30 bodů.

Sezóna 2008-09Edit

Dne 24. července 2008 Ellis znovu podepsal s Warriors šestiletou smlouvu na 66 milionů dolarů. V srpnu však byl na více než tři měsíce vyřazen ze hry poté, co utrpěl výron vysokého kotníku 3. stupně, přetržený deltový vaz a narušení syndesmózy levého kotníku, které si vyžádalo operaci. Ke zranění došlo při nehodě na motorovém skútru, ale jeho chyba byla ještě umocněna tím, že Warriors řekl, že se zranil při hraní pickupu v rodném Mississippi, a k nehodě se přiznal až o několik dní později. V důsledku toho byl Warriors suspendován na 30 zápasů bez nároku na plat – přibližný počet zápasů, které měl kvůli zranění tak jako tak vynechat.

Ellis debutoval v sezoně 23. ledna 2009 a při prohře s Clevelandem Cavaliers 106:105 zaznamenal 20 bodů. Dne 11. března proti New Jersey Nets se Ellis vrátil do sestavy poté, co vynechal sedm zápasů kvůli naléhavé rodinné situaci. Dne 1. dubna zaznamenal při výhře 143:141 v prodloužení nad Sacramentem Kings 42 bodů, ke kterým přidal devět doskoků a devět asistencí. Poté, co si v závěru prodloužení pochroumal levý kotník, vynechal Ellis posledních sedm zápasů sezóny a celkem v ročníku 2008/09 vynechal 57 utkání. V 25 zápasech měl průměr 19,0 bodu, 4,3 doskoku, 3,7 asistence a 1,6 zcizeného míče na zápas.

Sezóna 2009-10Edit

Dne 25. listopadu 2009 zaznamenal Ellis 42 bodů při prohře 118:104 se San Antonio Spurs. Dne 30. listopadu zaznamenal 45 bodů při výhře 126:107 nad Indiana Pacers. Dne 3. února si vytvořil nové kariérní maximum 46 body při prohře 110-101 s Dallasem Mavericks. Od konce února do začátku března Ellis vynechal šest zápasů v řadě kvůli zranění zad. Od konce března do začátku dubna pak vynechal sedm zápasů v řadě kvůli chřipce. Ellis si upevnil pozici jednoho z nejlepších rozehrávačů v NBA a stal se skutečným lídrem týmu. Jeho nejlepší výkon v kariéře 25,5 bodu na zápas byl druhý mezi rozehrávači Západní konference a šestý celkově v NBA a zařadil se také mezi lídry NBA v počtu krádeží (2. místo, 2,23 zk) a odehraných minut (1. místo, 41,4 mpg).

Sezóna 2010-11Edit

Ellis s Warriors v březnu 2011

V úvodním utkání sezóny Warriors 27. října 2010 Ellis vyrovnal 46 body své kariérní maximum při výhře 132:128 nad Houston Rockets, čímž stanovil třetí nejlepší výsledek hráče Warriors v úvodu sezóny. Více měl pouze Wilt Chamberlain, který v roce 1961 nastřílel 48 bodů a v roce 1962 56 bodů. Dne 19. listopadu zaznamenal 40 bodů při prohře 125:119 s New York Knicks. Byl to jeho šestý čtyřicetibodový zápas v kariéře. Monta Ellis prožil v tomto týmu svá nejlepší léta. Dne 20. prosince zaznamenal 44 bodů při prohře 121:112 s Rockets. Dne 27. prosince byl vyhlášen hráčem týdne Západní konference za zápasy odehrané od pondělí 20. prosince do neděle 26. prosince. Dne 4. března 2011 nastřílel 28 ze svých 41 bodů ve druhém poločase prohry Warriors 107:103 s Boston Celtics. V sezóně 2010/11 se Ellis a Stephen Curry stali jednou z nejsmrtonosnějších dvojic v NBA. Za celou sezónu se umístil na osmém místě v bodování (24,1 bodu na zápas), na prvním místě v počtu minut (40,3 bodu na zápas) a na třetím místě v počtu krádeží (2,10 bodu na zápas). Mnozí v lize si mysleli, že si Ellis zaslouží být členem All-Star.

Sezóna 2011-12Edit

4. ledna 2012 zaznamenal Ellis 38 bodů při prohře 101:95 se San Antoniem Spurs. Dne 7. února zaznamenal 48 bodů při prohře 119:116 s Oklahomou City Thunder. Dne 12. března byl vyhlášen hráčem týdne Západní konference za zápasy odehrané od pondělí 5. března do neděle 11. března. Bylo to jeho druhé ocenění hráče týdne v kariéře.

Milwaukee Bucks (2012-2013)Edit

Ellis s Bucks v březnu 2013

13. března 2012 byl Ellis spolu s Kwame Brownem a Ekpe Udohem vyměněn do Milwaukee Bucks za Andrewa Boguta a Stephena Jacksona. Debut za Bucks si odbyl 16. března proti Warriors v Oaklandu v Oracle Areně, kde při výhře 120:98 zaznamenal 18 bodů, 4 doskoky a 4 asistence. Nejlepší výkon za Bucks v sezoně 2011/12 podal 11. dubna, kdy zaznamenal 35 bodů, 10 asistencí, 6 doskoků a 4 zisky při prohře s New York Knicks 111:107.

V sezoně 2012/13 nastoupil Ellis za Bucks do všech 82 zápasů. V utkání proti Clevelandu Cavaliers 22. prosince nastřílel 37 bodů. Dne 31. prosince byl vyhlášen hráčem týdne Východní konference za zápasy odehrané od pondělí 24. prosince do neděle 30. prosince. Dne 4. března byl vyhlášen hráčem týdne Východní konference za zápasy odehrané od pondělí 25. února do neděle 3. března. Dne 17. března zaznamenal v utkání proti Orlandu Magic 39 bodů, což je jeho sezónní maximum. Dne 12. dubna Ellis vedl Milwaukee 27 body a 17 asistencemi při prohře 109:104 s Atlantou Hawks. Dne 15. dubna nastřílel 38 bodů proti Denveru Nuggets. Při své první účasti v play-off od roku 2007 s Golden State Bucks v prvním kole vyřadil Miami Heat. V ročníku 2012/13 měl Ellis průměr 19,2 bodu, ale měl nejnižší procento střelby za tři body mezi oprávněnými hráči – 28,7 %.

Dallas Mavericks (2013-2015)Edit

Ellis s Mavericks v listopadu 2013, hájil ho Chandler Parsons.

Dne 23. července 2013 podepsal Ellis s Dallas Mavericks tříletou smlouvu na 25 milionů dolarů. Do Mavericks přišel s otazníky ohledně jeho efektivity v útoku. V sezóně 2013-14 nastoupil Ellis ve všech 82 zápasech Mavericks. Při svém debutu za Mavericks 30. října 2013 nastřílel Ellis 32 bodů při úvodním vítězství sezony nad Atlantou Hawks 118:109. Byl 11 ze 17 střel z pole a měl 8 asistencí. Dne 20. listopadu zaznamenal 37 bodů při výhře 123:120 nad Houston Rockets. Dne 12. dubna 2014 vyrovnal své sezónní maximum 37 body při výhře 101-98 nad Phoenixem Suns. Následně byl vyhlášen hráčem týdne Západní konference za poslední týden sezóny. Osmí Mavericks posunuli sérii prvního kola play-off proti San Antonio Spurs na sedm zápasů, ale nakonec prohráli 4:3. V těchto sedmi zápasech měl Ellis průměr 20,4 bodu na zápas.

2. prosince 2014 zaznamenal Ellis 38 bodů při vítězství 132:129 po dvojnásobném prodloužení nad Chicagem Bulls. Dne 20. prosince Ellis 38 body vyrovnal své sezónní maximum, včetně 11 bodů během závěrečných čtyř minut, když Mavericks v závěru utkání porazili Spurs 99:93. Dne 24. března 2015 vyrovnal své sezónní maximum 38 body při výhře 101:94 nad Spurs. V základní části sezony měl Ellis průměr 18,9 bodu a stal se prvním hráčem kromě Dirka Nowitzkého, který vedl bodování Mavericks od sezony 1999-2000. V pětizápasové sérii prvního kola play-off, kterou Mavericks prohráli s Rockets, měl Ellis průměr 26,0 bodu na zápas, včetně kariérního maxima v play-off 34 bodů při prohře 130:128 ve třetím zápase a 31 bodů při výhře 121:109 ve čtvrtém zápase.

Dne 24. června 2015 se Ellis rozhodl nevyužít opci na poslední rok své smlouvy s Mavericks, a stal se tak volným hráčem. Před zahájením volného hráčství podstoupil operaci pravého kolena, přičemž zákrok byl popsán jako „menší“.

Indiana Pacers (2015-2017)Upravit

Dne 14. července 2015 podepsal Ellis čtyřletou smlouvu na 44 milionů dolarů s Indiana Pacers. V sezóně 2015-16 nastoupil v 81 zápasech, ve všech jako střídající hráč, vynechal pouze finále základní části před play-off. Dne 10. ledna 2016 si připsal 13 asistencí při prohře 107:103 v prodloužení s Houston Rockets. Dne 30. ledna Ellis zaznamenal 32 bodů a 9 doskoků a dovedl Pacers k výhře 109:105 v prodloužení nad Denverem Nuggets. Základní část sezony zakončil s průměrem 13,8 bodu při 43% úspěšnosti střelby, z toho 31% z tříbodové čáry. Byl náchylný k obratům, v základní části měl průměr 2,5 obratu a v play-off 2,4.

V úvodním utkání sezony Pacers 26. října 2016 zaznamenal Ellis 19 bodů, 7 doskoků, 7 asistencí a 3 zisky při výhře 130:121 v prodloužení nad Dallasem Mavericks. Po zbytek sezóny se mu tuto bodovou hranici překonat nepodařilo, 19 bodů zaznamenal dvakrát v listopadu a znovu v březnu. Dne 10. prosince si v prvním poločase odvetného utkání Pacers proti Portlandu Trail Blazers poranil třísla. Následně vynechal dalších osm zápasů s nataženým pravým tříslem. Po návratu po zranění přišel o místo v základní sestavě ve prospěch Glenna Robinsona III. V 74 zápasech si připsal 33 startů a měl průměr 8,5 bodu, 2,8 doskoku, 3,2 asistence a 1,1 zisku při 27,0 minutách na zápas.

6. července 2017 se Pacers Ellise vzdali. Pacers mu budou platit do konce sezony 2021-2022.