Brittany Zae
Teacher

Tato lekce je navržena tak, aby pomohla žákům porozumět a analyzovat text vhodný pro daný ročník.

Předmětové programy:
Sponzorovaná škola

Soulad se společným jádrem

CCSS: ELA-LITERACY.RI.3.2 – Určit hlavní myšlenku textu; převyprávět klíčové detaily a vysvětlit, jak podporují hlavní myšlenku.

Cíle & Výstupy

Žáci budou schopni rozlišit hlavní myšlenku a podpůrné detaily ve výkladovém textu.

Potřebný materiál

  • pracovní list s hlavní myšlenkou a podpůrnými detaily (lze vyrobit nebo najít na internetu)
  • počítač a projektor s přístupem na internet

Postup

Otevření hodiny

Učitel aktivuje předchozí znalosti a propojí obsah se studenty otázkou: „Co děláte o přestávce?“. Zatímco studenti nahlas burcují nápady, učitel zapíše jejich odpovědi do velké bublinové mapy načrtnuté na tabuli.

Učitel propojí tento obsah s novými informacemi, které se dnes naučí, vysvětlením: „Studenti, právě jste uvedli mnoho detailů, které podporují naše téma „Věci, které děláme o přestávce“. Téma slouží k vytvoření věty, která říká, o čem je odstavec. Této větě říkáme hlavní myšlenka. Dnes budeme určovat hlavní myšlenky a podpůrné detaily.“

Tělo hodiny

Přímá výuka

Učitel podpoří rozvoj pojmu tím, že výslovně uvede: „Hlavní myšlenka je jedna myšlenka, o které se v úryvku většinou mluví. Podpůrný detail vysvětluje hlavní myšlenku nebo o ní vypovídá více.“

Řízené procvičování 1

Učitel poté na počítači, tabletu nebo televizi pustí krátké 1minutové video, které pomocí zpěvu a rýmů kreativním způsobem vysvětluje příklady hlavní myšlenky a podpůrných detailů. Učitel položí studentům otázky týkající se příběhu ve videu. „Jaká byla hlavní myšlenka, jaký detail podpořil hlavní myšlenku?“. Poté učitel poskytne studentům tištěnou kopii textu. Učitel požádá třídu, aby si krátký rýmovaný text společně jako třída přečetli. Učitel ještě jednou přehraje video a požádá studenty, aby zpívali spolu s ním.

Samostatné procvičování

Učitel dá každému studentovi jeden pracovní list se šesti různými variantami. Učitel podpoří rozvoj dovedností tím, že požádá studenty, aby si potichu přečetli úryvek, zakroužkovali hlavní myšlenku a podtrhli podpůrné detaily úryvku.

Závěr

Učitel požádá vybrané studenty, aby uvedli své odpovědi podle výzvy: „Hlavní myšlenka je …“ a „Jeden podpůrný detail je …“

Hodnocení & Vyhodnocení

Pomocí řízených otázek, pečlivého sledování a neformálního pozorování; učitel bude schopen posoudit studentovy schopnosti a porozumění představovanému tématu. Prostřednictvím individuálního hodnocení během samostatného procvičování a kontroly během řízeného procvičování bude učitel schopen hodnotit studenty.

Modifikace &Diferenciace

Studenti mohou pracovat ve skupinách nebo s partnerem. Učitel může podle potřeby poskytnout individuální výuku.

Související plány výuky

Hlavní myšlenka a detaily

Tato lekce je určena k tomu, aby se studenti naučili používat informace získané z ilustrací a slov v tištěném nebo digitálním textu k prokázání porozumění jeho postavám, prostředí nebo ději.

Poznávání přídavných jmen

Studenti budou schopni pojmenovat přídavná jména na základě popisu svých oblíbených postav z příběhu učitele a svých vlastních oblíbených příběhů.

Skryté homofony

Tato lekce nabízí jednoduchý úvod nebo osvěžující kurz homofonů, tedy slov, která se vyslovují stejně, ale píší se a znamenají něco jiného. Studenti si vytvoří vizuální připomínku některých nejběžnějších homofonů.

Web of Ideas

Tato lekce umožní studentům procvičit si hlasité čtení a určit charakterové vlastnosti různých postav.

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.