Obránce je jednou z nejtěžších dovedností, kterou lze ve fotbale zvládnout.

Zatímco útočníci mohou promarnit nepřeberné množství šancí a nakonec chytit gól a utlumit všechny negativní momenty, obránci prostě nemohou udělat chybu.

Pokud se tak stane, jejich chyby se přehrávají ve smyčce celé roky, takže zvládnutí obranného umění je neuvěřitelně obtížné.

Úloha obránce je také pravděpodobně nejtěžší na hřišti. Pokud nemáte vytrvalost maratonského běžce, útočnou zdatnost a defenzivní stabilitu, těžko se dostanete do vyšších pater tohoto sportu.

Je však celá řada hvězd, které efektivně zvládly defenzivní role jak ve středu, tak na křídlech.

Na portálu Ranker hlasovali fotbaloví fanoušci pro seznam nejlepších obránců všech dob, přičemž odevzdali více než 135 000 hlasů.

Níže vás provedeme první padesátkou, v níž chybí Javier Zanetti (55. místo), Marcel Desailly (58. místo), Rio Ferdinand (59. místo), John Terry (60. místo) Nemanja Vidič (64. místo) a Virgil van Dijk (65. místo)!

Marcelo

Jeden z nejlepších levých obránců moderní éry a legenda Realu Madrid.

Maicon

Obrovsky talentovaný pravý obránce a svého času jeden z nejlepších na světě, ale do první padesátky?

Paul Breitner

Klíčový muž německého týmu, který v roce 1974 vyhrál mistrovství světa, proslulý svou defenzivní spoluprací s Franzem Beckenbauerem.

Riccardo Ferri

Přestože má nešťastný rekord v počtu vlastních gólů v Serii A, Ital se do výběru dostal. Zajímavé…

46. Antonio Cabrini

Legenda Juventusu a levý obránce Itálie při jejím triumfu na mistrovství světa v roce 1982.

Philipp Lahm

Možná nejlepší pravý obránce všech dob, takže je naprostou záhadou, proč se Němec zdržuje na 45. místě.

44. místo. Miodrag Belodedici

Možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale rumunský obránce byl klíčovým mužem vítězství v evropských pohárech nebo Steauy Bukurešť a Rudé hvězdy Bělehrad.

43. Karl-Heinz Schnellinger

Tento atletický německý obránce, přezdívaný „Volkswagen“, skončil v roce 1962 na třetím místě v žebříčku Zlatého míče.

Jaap Stam

Absolutní kolos obránce, který dokázal hrát jak ve středu zálohy, tak na pozici krajního obránce.

Andreas Brehme

Brilantní obránce a střelec vítězného gólu ve finále mistrovství světa 1990 za Německo.

Carles Puyol

Možná nejlepší obránce a kapitán v historii Barcelony na 40. místě? Puyol by měl být mnohem výš!

39. Tarcisio Burgnich

Vynikající operátor a držitel čtyř titulů v Serii A a dvou evropských pohárů s Interem Milán.

Gary Neville

Skutečně konzistentní obránce a opora nejlepších týmů Manchesteru United Sira Alexe Fergusona.

Wim Suurbier

Brilantní křídelní obránce ve skvělých týmech Nizozemska i Ajaxu v 70. letech.

Daniel Alves

Sériový držitel trofejí a legenda Barcelony. Stejně jako Puyol by měl být tento Brazilec na seznamu ještě výše.

35. Hans-Peter Briegel

Velmi populární postava německého fotbalu a velmi všestranný hráč.

Roberto Carlos

Už jen ta levá noha opravňuje k vysokému umístění, nemluvě o jeho úspěších v Brazílii a Realu Madrid.

Paul Neal

Klíčový muž, který pomohl Liverpoolu získat osm titulů v první lize a čtyři evropské poháry. To není špatná cesta.

Jurgen Kohler

Další německý obránce, který vyhrál mistrovství světa. Die Mannschaft je na mezinárodní scéně opravdu skvělý.

31. Morten Olsen

Jediný muž, který dosáhl 100 reprezentačních startů na mezinárodní scéně jako hráč i jako manažer – od tohoto Dána je to působivé.

Fabio Cannavaro

Vítěz Zlatého míče s číslem 30? Tak to bylo mistrovství světa 2006 asi jen sen…

Roberto Rosato

Považován za jednoho z nejlepších obránců Itálie a AC Milán v historii.

Jamie Carragher

Legenda Liverpoolu před Terrym, Ferdinandem a Solem Campbellem? Velmi zajímavé.

Thiago Silva

Tento hráč PSG, který dodnes patří k nejlepším obráncům planety, má za sebou hvězdnou kariéru.

Carlos Alberto

Střelec možná nejslavnějšího gólu ve finále mistrovství světa v roce 1970 za Brazílii proti Itálii a nehorázně dobrý pravý obránce.

Marius Tresor

Skutečná francouzská legenda a mnohými považovaný za jednoho z nejlepších středních obránců vůbec.

24. Giuseppe Bergomi

Další italský mistr obrany, na kterého se nejraději vzpomíná, protože celou svou zářnou kariéru strávil v Interu Milán.

Alan Hansen

Opora zadních řad v nejúspěšnější éře Liverpoolu.

Nilton Santos

Jeden z prvních skvělých křídelních obránců a součást brazilských týmů, které vyhrály mistrovství světa v letech 1958 a 1962.

21. září 2011. Claudio Gentile

Taliáni stále přicházejí! Vítěz mistrovství světa 1982 a ikona Juventusu.

Sergio Ramos

Fotbalový pantomimický padouch a sériový držitel trofejí se Španělskem a Realem Madrid. Překvapivé je, že je Ramos tak daleko před Puyolem.

Manfred Kaltz

Jeden z nejlepších pravých obránců bundesligy, který za Hamburk nastoupil ve více než 500 zápasech.

Aldair

Bývalý kapitán Říma pomohl Brazílii k vítězství na mistrovství světa v roce 1994, ale Aldair určitě patří na seznam dál?

Lucio

Fantastický obránce – zejména v Interu Milán – ale překvapuje, že Brazilec je na seznamu tak vysoko před svými krajany Albertem, Alvesem a Santosem.

Lilian Thuram

Vítěz mistrovství světa, legenda Juventusu a hrdý majitel 142 reprezentačních startů za Francii. To je hráč!

15. Mauro Tassotti

Jedna z klíčových součástí nehorázných defenzivních sestav AC Milán pod vedením Arriga Sacchiho a Fabia Capella.

14. Fulvio Collovati

Italové a defenzivní velikost jdou opravdu ruku v ruce, Collovati byl lídrem obrany země, která v roce 1982 vyhrála mistrovství světa.

Gerard Pique

Pique před Puyolem a Ramosem?! Wow. Víme, že byl se Španělskem a Barcelonou skvělý – dokonce legendární -, ale 13. místo se mi zdá trochu moc.

12. místo. Alessandro Costacurta

Další kolečko v defenzivní mašině AC Milán z konce 80. a 90. let. Costacurta byl někdy až příliš dobrý a mohl hrát kdekoli podél záložní řady – ikonický fotbalista.

11. Ruud Krol

Revoluční hráč v průkopnických týmech Nizozemska a Ajaxu v 70. letech. Nebylo nic, co by Krol na fotbalovém hřišti nedokázal.

Alessandro Nesta

Jen tak, tak dobrý. Jestli nějaký klip definuje Nestu jako fotbalistu, pak je to ten zákrok na Lionela Messiho, když bylo Italovi 36 let. Hráč jako Rolls-Royce.

9. Daniel Passarella

Kapitán argentinského týmu, který v roce 1978 vyhrál mistrovství světa, a kdysi nejlépe skórující obránce v historii fotbalu se 134 góly ve 451 zápasech – dokud nepřišel Ronald Koeman.

Cesare Maldini

Otec Paola a senzační hráč. Rodině Maldiniů koluje v žilách defenzivní genialita.

7. Giacinto Facchetti

Jeden z nejlepších obránců, který v 643 oficiálních zápasech za Inter Milán nastřílel 75 gólů. Facchetti také skončil druhý v anketě o Zlatý míč za rok 1965.

Frank Rjikaard

Světový operátor za Nizozemsko, Ajax a AC Milán, ale šestý nejlepší obránce všech dob? Rjikaard dokonce strávil pořádnou část své kariéry hraním ve středu pole!

Bobby Moore

Pravděpodobně nejlepší anglický hráč všech dob. Jeho zákroky proti Brazílii na mistrovství světa 1970 jsou opravdu legendární.

Cafu

Jediný hráč, který nastoupil ve třech po sobě jdoucích finále mistrovství světa a dvě z nich (1994 a 2002) s Brazílií vyhrál. Pravděpodobně nejlepší útočný obránce všech dob, který měl schopnosti a talent křídelního hráče.

3. Franz Beckenbauer

Jeden z nejlepších všestranných fotbalistů historie a vynálezce moderní role zametače. Průkopník tohoto sportu, který s Německem vyhrál mistrovství světa jako hráč i manažer.

Franco Baresi

Takové obránce jako Baresi už nevyrábějí. Patnáctiletý kapitán AC Milán dokázal, že obrana na nejvyšší úrovni vypadá jako procházka růžovým sadem.

Paolo Maldini

Jednoznačný a zasloužený vítěz. Díky Maldinimu vypadala hra levého i středního obránce bez námahy. Nikdy neudělal chybu a lepšího obránce, než je on, možná neuvidíme po celé generace.

Nejméně 16 z 50 nejlepších pochází z Itálie, což je pozoruhodná statistika.

Slavný taktický systém Catenaccio se v průběhu let skutečně vyplatil, ale jeho vliv v moderní éře poněkud poklesl.

Ale i kdyby se znovu objevil, pravděpodobně nikdy neuvidíme tak dobré obránce, jako jsou Baresi a Maldini, po mnoho a mnoho let.