Dallas Mavericks podlehli na Štědrý den Los Angeles Lakers 138:115. Anthony Davis vedl Los Angeles 28 body, osmi doskoky a pěti asistencemi, zatímco Luka Dončič zaznamenal při porážce Mavericks 27 bodů.

Dallas po nevýrazném úvodu proti Suns zahájil zápas s Los Angeles mnohem ostřeji. Díky tomu, že Luka Dončič odehrál téměř celou čtvrtinu, se Mavericks drželi na dostřel, přestože Lakers běhali a skórovali v přechodové fázi a při druhých šancích. Po dvanácti minutách hry Dallas prohrával 33-30.

Ve druhé čtvrtině se věci zvrtly a lavička působila rozháraně. Tim Hardaway Jr. držel Mavericks na dostřel a v řadě případů zachraňoval Dallas. Dallas se držel i přes opakované chyby kvůli četným obratům Lakerů. Trojka Kylea Kuzmy v poslední vteřině zvýšila náskok Lakers na dvanáct bodů; v poločase Dallas prohrával 69:57.

Třetí čtvrtina působila dojmem probuzení z mizerného svátečního spánku, Lakers skórovali dvakrát za sebou a Rick Carlisle si téměř okamžitě vyžádal timeout. Pro Dallas to nebylo o moc lepší, Josh Richardson si brzy poté připsal čtvrtý faul. Mavericks našli bodové tempo, ale stejně jako v prvním poločase se jim nedařilo zajistit si doskok a Los Angeles pokračovalo v tlaku. Lakers v této části zvýšili svůj náskok o dva body a Mavericks šli do čtvrté čtvrtiny za stavu 99:85.

Čtvrtou čtvrtinu začal podivně sestavený celek, v němž dostal výraznou minutáž Boban Marjanovič, a skutečně snížil náskok Lakers na jednociferné číslo. Ale rychlý příval bodů po timeoutu Lakers posunul náskok zpět na dvouciferné číslo. Mavericks se z toho už nevzpamatovali a nakonec prohráli 138:115. Nyní prohrávají 0:2 a v neděli odpoledne se utkají s Los Angeles Clippers.

Luka Dončič musí být lepší

Josh měl celý sloupek o tom, jak se projevil efekt toho, že Luka nezačal zápas pro Mavericks dobře. Ale stojí za to to znovu připomenout, protože s Dončičovým nevýrazným prvním poločasem Dallas klesl natolik, že už k tomu není moc co dodat.

Není v dostatečné formě a je to znát už na konci jeho pobytu na palubovce, kdy jsou střely krátké a on je frustrovaný z vlastní hry. Je to věc, kolem které se těžko tančí, protože neexistuje skvělá odpověď na to, proč není v dobré formě poté, co byl ve skvělé formě v Orlandu.

Při zápasech s opravdu dobrými týmy musí být Luka Dončič mnohem lepší, aby Mavericks vyhrávali. Dokud se nevrátí Kristaps Porzingis, budou zápasy, ve kterých to nemusí být moc zábavné.

Odskok je o snaze a Mavericks se dostatečně často nesnažili

Mavericks byli na doskoku naprosto rozdrceni. Podrobnější statistiky si nechám na náš nadcházející článek „Stats Rundown“, ale stačí říct, že Dallas byl na doskocích žalostný a nikdo není výjimkou. Maxi Kleber vedl Mavericks s pěti doskoky, abyste měli představu, jak špatné to bylo. Jsem si také docela jistý, že Dallas nezískal žádné body z druhých šancí. Ubohé.

Jde o snahu. Ve třetí třetině byla jedna hra, kde měla kamera ABC ten příšerný pohled od postranní čáry, ale měli jsme skvělý pohled na to, jak Luku zpracovává Kyle Kuzma. Dwight Powell nemá základnu ani sílu na to, aby vyboxoval. Willie Cauley-Stein, na to, jak se o něm mluví, měl za 14 minut dva doskoky a vypadal netečně a bez pozice. Je pravda, že Lakers jsou na mnoha pozicích větší, ale nechat se takhle brzy a často zpracovávat Los Angeles je nepřijatelné. Šest hráčů Lakers mělo více doskoků než nejlepší doskakovač Dallasu.

Jalen Brunson musí prolomit mlhu, ve které hraje

Různé špatné střely, které padly ve čtvrtém utkání proti Suns, zastřely, jak špatný byl Jalen Brunson v zápase s Phoenixem. Proti Lakers Brunsona žádná taková smršť nezachránila.

Možná si říkáte, že nejsem fér, když jsem si vybral Brunsonovu hru, na kterou se mám zaměřit, vzhledem k tomu, jak špatně Mavericks vypadali. Možná to tak je. Ale po jeho třech příšerných ztrátách za 18 minut proti Suns mu byly další tři připsány za 14 minut proti Lakers. Ve skutečnosti se všech tří dopustil během pouhých sedmi minut hracího času a ve svých poznámkách jsem mu připsal další dva, které se připisovaly do statistik jeho spoluhráčů.

Všechna jeho rozhodnutí jsou špatná, od přílišného driblování přes pozdní přihrávky způsobené přílišným driblováním až po výběr střel. A většinou byl hrubý i před sezónou. Nikdy jsem Brunsonovi moc nefandil, ale je mnohem, mnohem lepší než hrál a pokud něco nevymyslí, tak mu budou odebrány minuty. Možná je to rekonvalescence po operaci ramene, která ho vyvedla z míry. Doufejme, že se to časem zlepší. Mavericks ho také potřebují.

Tady je pozápasový podcast Mavs Moneyball After Dark. Pokud se vám nezobrazuje embed pod „More from Mavs Moneyball“, klikněte sem. A pokud jste tak ještě neučinili, přihlaste se k odběru vyhledáním „Mavs Moneyball podcast“ ve své oblíbené podcastové aplikaci.